Studija o blizancima otkriva kako genetika i okruženje utiču na naš mozak

Studija o blizancima otkriva kako genetika i okruženje utiču na naš mozak

Naučnici iz UNSV i Neuroscience Research Australia (NeuRA) otkrili su da naš mozak obrađuje različite emocionalne i kognitivne zadatke pod uticajem zajedničkih faktora, prema najnovijoj studiji objavljenoj u časopisu Mapiranje ljudskog mozga. Korišćenjem funkcionalne MRI (fMRI) tehnike skeniranja na blizancima, istraživači su proučavali kako genetika i okruženje utiču na naše emocije i spoznaju.

Rezultati su pokazali da su neki emocionalni i kognitivni zadaci delimično povezani sa genetikom, dok su drugi isključivo pod uticajem okruženja. Zanimljivo je otkriće da su neki od istih genetskih i faktora životne sredine imali ulogu u reagovanju mozga na različite zadatke, poput obrade straha i sreće, kao i održavanja pažnje.

Dr Haeme Park, glavni autor studije, ističe da je ova studija značajna jer pruža dublji uvid u to kako naša genetika i životna iskustva modulišu moždane procese koji su ključni za naše emocionalno i kognitivno funkcionisanje. Ovo znanje može pomoći u razvoju personalizovanih pristupa intervencijama za poboljšanje mentalnog blagostanja.

Studija je deo šireg istraživačkog projekta TVIN-E, koji prati blizance kroz vreme kako bi se bolje razumele promene u genetici i okruženju koje utiču na moždane procese. Razumevanje kako genetika i okruženje oblikuju naš mozak ključno je za razvoj strategija za unapređenje mentalnog zdravlja i smanjenje psihološkog stresa, ističe A/Prof. Justine Gatt, direktor Centra za blagostanje, otpornost i oporavak.