Nepalski zaštitnici prirode osudili su u četvrtak nove propise koji dozvoljavaju hidroenergetske i hotelske projekte u zaštićenim prirodnim rezervatima, rekavši da prete da će oštetiti staništa tigrova i drugih ugroženih životinja.
Petina ukupne površine himalajske republike proglašena je zaštićenim područjima koja su uspostavljena da bi se zabranili infrastrukturni projekti koji bi mogli oštetiti životnu sredinu.
Nepal je hvaljen širom sveta zbog borbe protiv krivolovaca i očuvanja divljih životinja, što mu je omogućilo da nekoliko životinjskih vrsta vrati sa ivice lokalnog izumiranja.
Međutim, vlada je prošlog meseca donela uredbu kojom joj se dozvoljava da odobri infrastrukturne projekte u nacionalnim parkovima, šumama i drugim zaštićenim područjima.
„Broj ugroženih tigrova i jednorogih nosoroga u zemlji je napredovao zbog ovih zaštićenih područja jer su pronašli povoljno okruženje“, rekla je za AFP Rampreet Iadav, zaštitnik divljih životinja.
„Ova odluka kojom se dozvoljava izgradnja infrastrukture sigurno će uticati na njihovo stanište.
Jadav, koji je i bivši glavni službenik za zaštitu Nacionalnog parka Čitvan, najvažnijeg zaštićenog područja u Nepalu, rekao je da je odluka vođena „zaštićenim interesima političkih lidera“.
„Nećemo imati šta da pokažemo i damo našoj sledećoj generaciji“, rekao je on.
Nepalski zakoni o zaštićenim staništima doveli su do utrostručenja lokalne populacije tigrova na 355 od 2010. godine, dok je broj jednorogih nosoroga takođe porastao na 752 u 2021. sa oko stotinu 1960-ih.
Takođe je skoro udvostručio svoj šumski pokrivač između 1992. i 2016. nakon velike seče.
Nepal je želeo da dalje razvija svoju hidroenergetsku industriju nakon bure izgradnje brana od početka veka koja mu je dala instalirani kapacitet od više od 2.600 megavata.
U januaru je potpisala ugovor sa Indijom o izvozu 10.000 megavata hidroelektrične energije u naredne decenije svom susedu gladnom energije.
Turizam je takođe velika zarada za Nepal, koji je prošle godine posetio milion stranih posetilaca nakon oporavka nakon pandemije, a ulažu se u hotele i aerodrome kako bi se zadovoljili putnici.
Portparol ministarstva životne sredine Badri Raj Dhungana rekao je da su novi propisi uvedeni kako bi se donela ravnoteža između zaštite životne sredine i razvoja.
„Neće se graditi u veoma osetljivim oblastima. Biće nam potreban plan rada sa odgovarajućim mapiranjem“, rekao je on.
Ali Padma Bahadur Shrestha, advokat specijalizovan za sudske sporove u cilju zaštite prirode, rekla je da odluka pokazuje da je vlada spremna da odbaci brige o životnoj sredini u svojoj žurbi za razvojem.
„Želi da uništi biodiverzitet Nepala kako bi stvorila novu infrastrukturu“, rekao je on.