Prošlo je mesec dana otkako je Lorens Fauset iz Merilenda postao druga osoba na svetu kojoj je uspešno presađeno srce od svinje. Fauset, koji je patio od srčane insuficijencije i nije bio kandidat za tradicionalnu transplantaciju srca, sada pokazuje znake oporavka, kako prikazuje bolnički snimak objavljen u petak.
Bolnički video prikazuje fizioterapeuta Krisa Velsa kako podstiče Fauseta da izvrši vežbu pedaliranja, što je deo procesa oporavka i jačanja nakon operacije. Fauset, 58-godišnjak, teško diše dok izvodi vežbu, ali se osmehuje i hrabro se suočava s izazovima oporavka.
Tim lekara sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Merilend izveo je ovu veoma eksperimentalnu operaciju, koja je postala moguća zahvaljujući ksenotransplantaciji, odnosno presađivanju svinjskog srca na čoveka. Prethodni pokušaj ovog tipa transplantacije rezultirao je neuspehom nakon dva meseca, iz nepotpuno razjašnjenih razloga. U tom slučaju, pronađeni su znakovi svinjskog virusa unutar organa. Ova nova operacija je poboljšana i temeljno testirana, uključujući bolje testiranje na viruse.
Ksenotransplantacija, odnosno presađivanje organa životinje na čoveka, predstavlja izazov jer je imuni sistem ljudi tradicionalno odbacivao strano tkivo. Međutim, naučnici su sada uspešno genetski modifikovali svinje kako bi njihovi organi bili manje neprepoznatljivi za ljudski imunološki sistem.
U bolničkom snimku objavljenom u petak, lekari su izjavili da nema znakova odbijanja svinjskog srca kod Fauseta, što je ohrabrujuće za budućnost ovih eksperimentalnih operacija.
Ovo otvara mogućnost za korišćenje ksenotransplantacije kako bi se rešio ogroman problem nedostatka ljudskih organa za transplantaciju. Na nacionalnoj listi za transplantaciju se nalazi više od 100.000 ljudi, a mnogi od njih umiru dok čekaju odgovarajuće donacije. Naučni timovi širom sveta testiraju ovu metodu i nadaju se da će stvoriti dovoljno pouzdane podatke kako bi omogućili formalne studije ksenotransplantacije uz odobrenje relevantnih agencija.