Povećana učestalost ekoloških požara je ozbiljan problem širom sveta koji se pogoršava klimatskim promenama. Ugroženi su milioni hektara i hiljade domova. Vreme oporavka će trajati decenijama za veći deo razaranja u Australiji, Grčkoj, Kaliforniji, Indiji i drugde.
Sada su potrebni novi pristupi smanjenju rizika od požara, oni koji ne uključuju samo političko uporište i kupovinu glamuroznih, ali uglavnom neefikasnih rešenja.
U članku objavljenom u Međunarodnom časopisu za životnu sredinu i upravljanje otpadom, istraživački tim iz Indije ističe da je jedan od glavnih faktora koji doprinose lakoći širenja požara akumulacija biomase, poput suvih borovih iglica, u šumi pod.
Pankaj Verma sa TR Abhilashi Memorijalnog instituta za inženjerstvo i tehnologiju u Tanda Mandiju, i kolege su istražili potencijal za smanjenje rizika od biomase. Oni sugerišu da je vredno angažovati rizične zajednice da vide ovaj „otpadni“ materijal kao vredan energetski resurs za proizvodnju energije.
Ovo bi imalo mnoge druge ekološke i ekonomske koristi, kao i čišćenje šumskog tla i smanjenje izvora lako zapaljivog goriva za požare.
Šume igraju integralnu ulogu u ekološkom ciklusu, nudeći stanište i hranu za različite vrste i ugošćujući raznovrsnu vegetaciju. Tim napominje da je u Himachal Pradeshu, Indija, pokrivenost šumama porasla, ali preovlađujuća vrsta je bor Chir ili indijski bor dugolisnih (Pinus rokburghii), koji baca veliku količinu suvih iglica, posebno od januara do aprila. Čini se da je broj šumskih požara u regionu porastao sa porastom ove vrste drveća.
Uprkos njihovoj dostupnosti, suve borove iglice se retko koriste kao gorivo zbog niske gustine energije i grejne vrednosti. Istraživači predlažu da bi uz odgovarajuću tehnologiju trebalo biti izvodljivo pretvoriti ovu biomasu niske energetske gustine u gorivo visoke energetske gustine, kao što su briketi.
Kako se potražnja za energijom u Indiji povećava, takav pristup pretvaranja otpada u energiju mogao bi pomoći u rješavanju ovog problema, obezbjeđujući obnovljivi izvor energije i istovremeno smanjujući rizik od šumskih požara.
Ovaj koncept takođe promoviše održivo korišćenje šumskih resursa, podstiče očuvanje životne sredine i nudi društvene i finansijske koristi lokalnim zajednicama.