Pretklinička studija identifikuje novu metu za rekurentni rak jajnika

Pretklinička studija identifikuje novu metu za rekurentni rak jajnika

Uprkos nedavnom napretku, rak jajnika ostaje peti vodeći uzrok smrti od raka kod žena, i postoji kritična potreba za novim opcijama lečenja, posebno za uznapredovali karcinom koji ponovo raste nakon standardnog lečenja. Rezultati pretkliničke studije, koju su vodili istraživači sa Medicinskog fakulteta Perelman na Univerzitetu u Pensilvaniji, potvrdili su novu metu za rak jajnika otpornog na lekove i pružili podatke koji podržavaju pristup lečenju koji već ulazi u klinička ispitivanja.

Sara Gito, dr., instruktorka patologije i laboratorijske medicine, predstaviće nalaze (apstrakt #1133) na godišnjem sastanku Američkog udruženja za istraživanje raka (AACR) 2023.

„Nažalost, većina karcinoma jajnika se ponavlja i postaje otporna na standardnu hemoterapiju platinom“, rekla je viši autor Fiona Simpkins, MD, profesor akušerstva i ginekologije. „Kancer jajnika otporan na platinu je najizazovniji tip raka jajnika za lečenje, a razvoj novih terapija u ovoj oblasti je hitan prioritet.“

PARP inhibitori (PARPi), noviji tip ciljanog standardnog lečenja, povećali su preživljavanje pacijenata sa karcinomom jajnika, ali, slično hemoterapiji, ove terapije na kraju prestaju da deluju za mnoge pacijente, ostavljajući ih bez mogućnosti lečenja.

Da bi se borila protiv ovih izazova, ova studija se fokusirala na protein B7-H4, koji je – kao ključni rad koautora i saradnika dr Daniela J. Pauella Jr., doktora nauka, vanrednog profesora patologije i laboratorijske medicine, pokazao – je potencijalno velika meta koja se nalazi kod većine karcinoma dojke i jajnika pri postavljanju dijagnoze. Pošto lečenje raka može uticati na to koji proteini se eksprimiraju na ćelijama, istraživači su odlučili da utvrde da li je B7-H4 i dalje bio eksprimiran na visokim nivoima nakon višestrukih tretmana u ponavljajućem okruženju, te bi stoga bio odgovarajuća meta za pacijente koji su već primili hemoterapiju. ili PARPi.

Tim je koristio podudarne uzorke iz zbirke tumora BioTrust Centra za istraživanje raka jajnika Penn, da vidi da li je B7-H4 pronađen u tumorskom tkivu istih pacijenata pre, tokom i posle tretmana—iu nekim slučajevima u završnoj fazi metastatska bolest. Otkrili su da je B7-H4 bio prekomerno izražen u 92 procenta tumora seroznog karcinoma jajnika visokog stepena (HGSOC) analiziranih pri postavljanju dijagnoze i da je održavao visoke nivoe tokom lečenja raka, čak i nakon hemoterapije ili PARPi. Važno je da se protein dosledno nalazi na spoljašnjoj strani ćelija (a ne samo unutar ćelija), gde se lek lako može vezati za njega.

Nakon što su ustanovili B7-H4 kao održivu metu, istraživači su testirali konjugat antitelo-lek u više ćelijskih linija i više od 20 modela ksenografta (PDKS) raka dojke i jajnika dobijenih od pacijenata. Konjugati antitelo-lek su nova klasa visoko ciljanih imunoterapijskih lekova koji izazivaju daleko manju toksičnost od tradicionalne hemoterapije.

Kod 61 posto PDKS modela koji nisu primili nikakav prethodni PARPi ili hemoterapijski tretman, tumori su se smanjili nakon samo jedne doze. Uz nastavak lečenja svakih 28 dana, da bi se bolje oponašalo kliničko doziranje, lek je rezultirao značajnom regresijom tumora i povećanim preživljavanjem kod PDKS modela otpornih na lečenje.

„Videli smo odličnu antitumorsko aktivnost, koja se održava tokom dužeg vremenskog perioda kod modela koji su otporni na lekove, što je neuobičajeno“, rekao je Gito. „Uspeli smo da pokažemo da je B7-H4 veoma robustan i rasprostranjen cilj koji se može koristiti u više faza nege pacijenata.“

Konjugat antitelo-lek koji cilja na B7-H4 se sada testira u kliničkom ispitivanju faze I na više mesta (NCT05123482).

„Uzbuđeni smo zbog potencijala konjugata antitelo-lek da prevaziđu rezistenciju na lekove, a ovaj rad pokazuje da zaslužuju dalji razvoj raka jajnika“, rekao je Simpkins. „Ova vrsta napretka je mogućna zahvaljujući pacijentima koji učestvuju u istraživanju, uključujući programe bankarstva biospecimena koji omogućavaju naučnicima da nauče o tome kako se njihova bolest menja tokom vremena.

Gito je predstavio nalaze tokom minisimpozijuma Inovativni terapijski pristupi u nedelju, 16. aprila.