Kada je drvo okruženo mnogim sličnim pojedincima, njegova smrtnost se povećava, što je verovatno uzrokovano specijalizovanim patogenima ili biljojedima. Ovaj efekat se javlja u šumama širom sveta, ali je izraženiji kod retkih tropskih vrsta drveća, što bi moglo da doprinese zapanjujućoj raznolikosti vrsta drveća u tropskim šumama.
Ovo je otkrio tim od 52 naučnika predvođen Lizom Hulsman, profesorkom za analizu i simulaciju ekosistema na Univerzitetu u Bajrojtu, i Florijanom Hartigom, profesorom teorijske ekologije na Univerzitetu u Regensburgu. Njihov rad je objavljen u časopisu Priroda.
Kako zajednice tropskih šuma mogu da podrže stotine vrsta, a da jedna vrsta ne postane dominantna, a druge nestanu, zbunjivalo je ekologe tokom vekova.
Pre više od 50 godina, ekolozi Daniel Janzen i Joseph Connell pretpostavili su da stabilni klimatski uslovi u tropima omogućavaju patogenima da se jače specijalizuju na pojedinačnim vrstama drveća, uzrokujući da drveće manje raste i umire češće kada je okruženo drugim drvećem iste vrste. —reakcija koja se zove zavisnost od gustine.
Ako se ova zavisnost od gustine povećava prema ekvatoru, to bi moglo objasniti povećanje raznolikosti vrsta drveća prema ekvatoru. Ekolozi su dugo tražili dokaze o ovom fenomenu. Ali, do sada nisu imali podatke i analitičke alate da uporede snagu mehanizma između tropskih i umerenih šuma. Veliki međunarodni istraživački tim je sada koristio nove metode i podatke kako bi otkrio da li hipotetički mehanizam zaista postoji.
„Skoro 2,5 miliona stabala praćenih na 23 lokacije širom sveta pokazuju zavisnost od gustine, ali ne nužno više prema tropima“, kaže Lisa Hulsmann. Međutim, u tropskim šumama, vrste sa jačom zavisnošću od gustine obično su manje rasprostranjene. Autori studije sumnjaju da je ovaj obrazac posledica efikasnije regulacije veličine populacije u tropskim šumama.
Ovo bi, zauzvrat, moglo da doprinese relativno visokoj raznovrsnosti vrsta.
Prema Florijanu Hartigu, rezultati su delimično u skladu sa Janzenovom i Konelovom idejom. Specijalizovani patogeni zaista mogu imati jači uticaj na tropski biodiverzitet nego u šumama umerenog pojasa, ali veza je suptilnija nego što se pretpostavlja.
Stjuart Dejvis, direktor mreže ForestGEO, kaže: „Ova studija ilustruje fundamentalni značaj dugoročnih, velikih studija o svetskim šumama da bi se razjasnili ključni procesi koji održavaju biodiverzitet u ovim kritičnim ekosistemima.“
Rezultati ove studije nude dragocen uvid u mehanizme koji utiču na biodiverzitet u tropskim i umerenim šumama. Posebno u vremenima klimatskih promena, visoko specijalizovane interakcije između drveća i patogena mogu biti poremećene, sa potencijalno nepovoljnim efektima na raznolikost lokalnih vrsta drveća. Međutim, istraživači naglašavaju da su potrebne dalje studije da bi se u potpunosti razumele implikacije ovih nalaza na raznolikost vrsta drveća u različitim šumskim ekosistemima.