Ključni sastanak o klimatskim „gubicima i štetama“ uoči COP28 završio se neuspehom u subotu, a zemlje sa globalnog severa i juga nisu mogle da postignu sporazum, prema izvorima uključenim u razgovore.
Sporazum o uspostavljanju namenskog fonda za pomoć ranjivim zemljama da se izbore sa klimatskim „gubicima i štetama“ bio je vodeće dostignuće prošlogodišnjih pregovora COP27 u Egiptu.
Ali zemlje su ostavile detalje da se razrade kasnije.
Niz razgovora održanih ove godine pokušao je da postigne konsenzus o osnovama kao što su struktura, korisnici i doprinosioci – ključno pitanje za bogatije zemlje koje žele da Kina uplaćuje u fond.
Tranzicioni odbor za osnivanje fonda sastao se kasno u petak iu subotu u Asuanu, u južnom Egiptu.
Međutim, delegati nisu uspeli da postignu dogovor i odluku su odložili za još jedan sastanak koji je zakazan za 3. do 5. novembra u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, navodi se u veb prenosu debate na zvaničnom Jutjub kanalu Ujedinjenih nacija.
Uoči sloma, diskusija je naišla na prepreku oko toga gde bi sredstva trebalo da budu smeštena.
Postojala je podela oko toga da je njime upravljala Svetska banka, optužena da je u rukama Zapada, ili u novoj nezavisnoj strukturi, na koju pozivaju mnoge zemlje u razvoju, ali bi bilo dugotrajno i složeno za dopunu novim sredstvima.
Neuspeh je „jasan pokazatelj dubokog ponora između bogatih i siromašnih nacija“, rekao je Hardžit Sing, šef globalne političke strategije za Climate Action Netvork International, u izjavi za AFP u subotu.
„Razvijene zemlje moraju biti pozvane na odgovornost za svoje besramne pokušaje da proguraju Svetsku banku kao domaćina fonda, njihovo odbijanje da razgovaraju o potrebnom obimu finansiranja i njihovo očigledno zanemarivanje svojih odgovornosti“ prema uslovima već uspostavljenih međunarodnih klimatskih sporazuma , rekao je.
Rejčel Klitus iz Unije zabrinutih naučnika rekla je da je „današnji razočaravajući ishod udarac za zajednice… koje se suočavaju sa nemilosrdnim napadom klimatskih uticaja“.
„Čini se da su Sjedinjene Države i druge bogate zemlje više fokusirane na izbegavanje ili minimiziranje svoje odgovornosti nego na pregovore u dobroj veri“, dodala je ona.