Pregled upoređuje dijagnostičke strategije za procenu bolesti koronarnih arterija

Pregled upoređuje dijagnostičke strategije za procenu bolesti koronarnih arterija

Koronarna kompjuterizovana tomografija (CCTA) je povezana sa sličnim rizikom od kardiovaskularne smrti i infarkta miokarda kao direktna invazivna koronarna angiografija (ICA) za početnu procenu sumnje na stabilnu koronarnu bolest (CAD), prema pregledu objavljenom na internetu 6. Anali interne medicine .

Andrea Zito, MD, sa Katoličkog univerziteta Svetog Srca u Rimu, i kolege su uporedili efekat kliničkog upravljanja i naknadnih zdravstvenih efekata alternativnih dijagnostičkih strategija za početnu procenu sumnje na stabilnu CAD. Najjači dokazi su bili dostupni za tri poređenja: CCTA u odnosu na ICA, CCTA u odnosu na elektrokardiografiju pri vežbanju (EKG) i CCTA u odnosu na jednofotonsku emisionu kompjuterizovanu tomografiju perfuzionog snimanja miokarda (SPECT-MPI; četiri, dva i pet ispitivanja, respektivno).

Istraživači su otkrili da CCTA nije bio povezan sa razlikom u kardiovaskularnoj smrti i infarktu miokarda u poređenju sa direktnim upućivanjem na ICA, ali je bio povezan sa manjim indeksom ICA i indeksom revaskularizacije (relativni rizici, 0,23 i 0,71, respektivno). U poređenju sa EKG-om pri vežbanju i SPECT-MPI, CCTA je bio povezan sa smanjenjem kardiovaskularne smrti i infarkta miokarda (relativni rizici, 0,66 i 0,64, respektivno). Više indeksne revaskularizacije je primećeno u vezi sa CCTA u odnosu na EKG pri vežbanju (relativni rizik, 1,78), ali je primećeno manje testiranja nizvodno (relativni rizik, 0,56).

„Ova meta-analiza pruža uporedne dokaze o relativnom učinku pojedinačnih dijagnostičkih strategija za početnu procenu pacijenata sa sumnjom na stabilnu CAD“, pišu autori. „Neizvesnost rezultata zahteva dalja istraživanja kako bi se bolje procenio relativni učinak svake dijagnostičke strategije.“