Otkriven elitni grob iz perioda između dinastije Liao i Mongolskog carstva

Otkriven elitni grob iz perioda između dinastije Liao i Mongolskog carstva

Novi arheološki nalazi iz Mongolije pružaju uvid u manje poznati period između dinastije Kitan-Liao i uspona Mongolskog carstva. Zajednički mongolsko-izraelsko-američki arheološki projekat je 2022. godine otkrio izuzetno očuvan elitni grob unutar zidina napuštene tvrđave Khar Nuur. Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Arheološka istraživanja u Aziji.

Tvrđava Khar Nuur, deo opsežnog sistema zidova i tvrđava, pružila je iznenađujuće otkriće: grob sa ženinom sahranom iz perioda između 1158. i 1214. godine. Grob je sadržavao drveni kovčeg, razne grobne predmete i žensko telo koje je bilo obučeno u žutu svilenu haljinu i pokrivač za glavu, poznat kao bogtag malgai. Pronađeni predmeti uključuju zlatne minđuše, srebrni pehar, bronzanu posudu, zlatnu narukvicu, kao i koraljne i staklene perle, što ukazuje na njen elitni status.

Profesor Shelach-Lavi, član tima, objašnjava da je ovaj period često slabo proučen zbog nedostatka arheoloških istraživanja i pisani izvora. “Postoje dva glavna razloga za ovo: relativno malo urađene arheologije u Mongoliji i nedostatak centralizovane kontrole u ovom periodu, što je dovelo do manjeg broja sačuvanih ostataka,” objašnjava.

Grob u Khar Nuur je jedan od samo 25 poznatih sahrana iz ovog perioda, a njegova jedinstvenost leži u bogatstvu i raznovrsnosti pronađenih artefakata. Materijali kao što su svila i specifične vrste drveta, koji su potekli iz udaljenih regiona, sugerišu na kompleksne trgovinske i političke mreže koje su postojale u to vreme.

Arheolozi ne mogu sa sigurnošću reći zašto je grob sahranjen unutar zidina tvrđave, ali se pretpostavlja da je to moglo biti simbolički ili politički značajno. Istraživanja se nastavljaju, uključujući nova iskopavanja na velikom groblju severno od trenutne lokacije, koja bi mogla pružiti dodatne uvide u ovo razdoblje.

“Ove godine planiramo da iskopamo grobove na novim lokacijama i da nastavimo sa analizom pronađenih artefakata kako bismo bolje razumeli društveni i politički kontekst ovog perioda,” dodaje profesor Shelach-Lavi.