Praćenje ptičjeg gripa H5N1, ptičjeg gripa, epidemije

Praćenje ptičjeg gripa H5N1, ptičjeg gripa, epidemije

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti aktivno prate trenutnu epidemiju ptičijeg gripa H5N1, poznatog kao ptičji grip, i naglašavaju da je trenutni rizik za javno zdravlje nizak. Dr Metju Biniker, direktor laboratorije za kliničku virusologiju na klinici Mejo, ističe da je ptičji grip poznat naučnicima i službenicima javnog zdravlja decenijama.

Najnovija epidemija ptičjeg gripa među divljim pticama, živinom i jatima ptica u dvorištu primećena je od 2020. godine. Virus je takođe pronađen kod nekih vrsta sisara, uključujući nedavne slučajeve kod mlečnih goveda, što je neuobičajeno. Svaki put kada se virus prenese sa ptica na sisare, postoji zabrinutost da će virus evoluirati da bi inficirao ljude.

Nedavno otkriće ptičjeg gripa u mleku mlečnih goveda izaziva zabrinutost zbog mogućnosti prenosa na ljude. Međutim, Uprava za hranu i lekove nije detektovala živi virus u mlečnim proizvodima koji su dostupni javnosti. Proces pasterizacije koji se koristi za mleko deaktivira ptičji grip, čineći ga sigurnim za konzumaciju.

Preventivni koraci, poput kuvanja životinjskih proizvoda na preporučenoj temperaturi, mogu osigurati bezbednost hrane od virusnih i bakterijskih patogena. Preporuke Centra za kontrolu i prevenciju bolesti uključuju korišćenje termometra za hranu prilikom pripreme jela.

Važno je redovno pranje ruku sapunom i vodom, kao i dezinfekcija površina za kuvanje prilikom rukovanja sirovim mesom ili živinom. Dr Biniker ističe da, iako je veliki broj ptica zaražen ptičjim gripom, rizik za ljude je i dalje nizak jer se virus još nije prilagodio za prenos među ljudima.

Preventivne mere uključuju nošenje N95 maski, zaštitnih naočara i rukavica prilikom rada sa pticama, posebno ako su ptice bolesne ili uginule. Važno je kontaktirati lokalne zdravstvene službe ukoliko postoji sumnja u prisustvo virusa.

Iako je ptičji grip retko infektivan za ljude, postojali su izolovani slučajevi infekcije sa različitim stepenom simptoma, uključujući ozbiljne i smrtonosne. CDC preporučuje testiranje na grip i obaveštavanje zdravstvenih službi ukoliko se pojave simptomi nakon kontakta sa zaraženom pticom.

Trenutni testovi na grip za ljudske sojeve mogu pokazati pozitivan rezultat i kod ptičjeg gripa, dok se specifični testovi za ptičji grip trenutno razvijaju u saradnji sa proizvođačima dijagnostičkih testova i kliničkim laboratorijama. Očekuje se da će ovi testovi biti dostupni u narednim mesecima.