Praćenje istorije pripitomljavanja grožđa korišćenjem sekvenciranja genoma

Praćenje istorije pripitomljavanja grožđa korišćenjem sekvenciranja genoma

Veliki međunarodni tim naučnika sa različitim iskustvom otkrio je da su postojala dva puta pripitomljavanja grožđa koja su dovela do njegove upotrebe u proizvodnji vina. U svom radu objavljenom u časopisu Science, grupa opisuje sprovođenje najvećeg sekvenciranja genoma sorti vinove loze, uglavnom tokom pandemije. Robin Allabi sa Univerziteta u Vorviku, objavio je članak Perspectives u istom izdanju časopisa koji opisuje rad tima.

Ljudi su pravili vino od grožđa i jeli stone sorte veoma dugo, ali do sada se malo znalo o njihovoj evolucionoj istoriji. Dugo se pretpostavljalo da je kultivisana vinska loza Vitis vinifera, prvo odomaćena u nekim delovima zapadne Azije, i da su sve glavne sorte koje se danas koriste potekle od njih. Pretpostavlja se i da su vinske sorte vinove loze gajene pre sorti koje su gajene za jelo, tzv. stone sorte. U ovom novom naporu, istraživači su pronašli dokaze koji sugerišu da su obe pretpostavke pogrešne.

Rad je uključivao dobijanje i proučavanje genoma 2.448 uzoraka vinove loze prikupljenih sa 23 lokacije u 16 ​​zemalja – uzorci su uključivali i divlje i domaće sorte grožđa. Istraživači su kreirali genom Vitis silvestris na nivou hromozoma, a zatim sekvencionirali 3.186 kolekcija sorti koristeći ga kao referencu.

Otkrili su da postoje dve geografske oblasti u kojima je grožđe prvo pripitomljeno, jedno na Kavkazu, a drugo u zapadnom delu Azije. Podaci su takođe pokazali da se pripitomljavanje u ova dva regiona dogodilo otprilike u isto vreme — pre otprilike 11.000 godina — i takođe se poklopilo sa početnim fazama poljoprivredne proizvodnje. Tim je takođe otkrio da se stono grožđe pripitomljava otprilike u isto vreme.

Istraživači su takođe otkrili nekoliko genetskih faktora koji su igrali ulogu u pripitomljavanju grožđa, za koje primećuju da bi se mogli koristiti za poboljšanje procesa proizvodnje vina, posebno jer se očekuje da će mnoge oblasti u kojima se uzgaja grožđe doživeti promene u životnoj sredini kako se globalno zagrevanje nastavlja.