Međunarodni tim stručnjaka za lingvistiku pratio je poreklo najčešćih savremenih znakovnih jezika koristeći kompjuterski model kako bi ih uporedio jedan sa drugim. Istraživanje je objavljeno u časopisu Nauka.
U ovom novom naporu, istraživački tim je primetio da iako su studije pratile lingvističku istoriju pisanih jezika, malo je urađeno na poreklu znakovnih jezika. Oni navode da postoji više od 300 znakovnih jezika koje koriste osobe sa oštećenim sluhom širom sveta, a malo se zna o njihovom poreklu ili kako su mogli uticati jedni na druge.
Znakovni jezici, kao što su govorni i pisani jezici, jedinstveni su za grupe ili kulture, pri čemu mnogi odgovaraju njihovim pisanim pandanima—postoji španski znakovni jezik, na primer, i francuski, španski i japanski.
Za ovu novu studiju, istraživački tim je pokušao da sazna više o njihovom poreklu secirajući način na koji se reči u jezicima formiraju pomoću ruku. Prvo su usredsredili svoje napore na 19 glavnih znakovnih jezika, sortirajući reči u ono što opisuju kao osnovne atribute rečnika — orijentišući se na oblik ruke za „drvo“, na primer, za razliku od „hrasta“. Zatim su uneli ključne reči u bazu podataka kako bi sproveli kompjutersku analizu glosara za sve jezike koji se proučavaju.
Kao deo te analize, modeliranje je uzelo u obzir fizičke atribute koji se koriste za formiranje reči i koncepata, kao što su da li su formirani pomoću jedne ili dve ruke, oblik šake, položaj šake i kretanje ruku i ruku. Istraživači su takođe programirali svoj model da sprovedu filogenetsku analizu kao deo poređenja između jezika da bi istražili zajedničke osobine ili sličnosti u izražavanju reči.
Istraživački tim je uspeo da napravi porodična stabla znakovnih jezika, sa velikim podelom između evropskih i azijskih znakovnih jezika. Takođe su mogli da povežu promene ili dodatke znakovnim jezicima na osnovu poznatih istorijskih događaja. Na primer, utvrdili su da je francuski znakovni jezik sazreo i postao snažan uticaj na druge znakovne jezike kada su lideri u Francuskoj uveliko proširili sistem obrazovanja gluvih u zemlji u 18. veku. Model je takođe omogućio timu da otkrije ranije nepoznate asocijacije, poput onih između britanskih i zapadnoengleskih znakova.