Razgovor mobilnim telefonom 30 minuta ili više nedeljno je povezan sa 12% povećanim rizikom od visokog krvnog pritiska u poređenju sa manje od 30 minuta, prema istraživanju objavljenom danas u European Heart Journal—Digital Health.
„Broj minuta koje ljudi provedu u razgovoru na mobilnom telefonu je važan za zdravlje srca, a više minuta znači veći rizik“, rekao je autor studije profesor Ksianhui Kin sa Južnog medicinskog univerziteta u Guangdžouu, Kina. „Godine upotrebe ili korišćenja hendsfri podešavanja nisu imale uticaja na verovatnoću razvoja visokog krvnog pritiska. Potrebno je više studija da bi se potvrdili nalazi.“
Skoro tri četvrtine svetske populacije starije od 10 godina poseduje mobilni telefon. Skoro 1,3 milijarde odraslih osoba starosti od 30 do 79 godina širom sveta ima visok krvni pritisak (hipertenziju). Hipertenzija je glavni faktor rizika za srčani udar i moždani udar i vodeći uzrok prerane smrti u svetu.
Mobilni telefoni emituju niske nivoe radiofrekventne energije, što je povezano sa porastom krvnog pritiska nakon kratkotrajnog izlaganja. Rezultati prethodnih studija o korišćenju mobilnih telefona i krvnom pritisku bili su nedosledni, potencijalno zato što su uključivali pozive, SMS-ove, igre i tako dalje.
Ova studija je ispitivala odnos između upućivanja i primanja telefonskih poziva i novonastale hipertenzije. Studija je koristila podatke iz britanske Biobanke. Uključeno je ukupno 212.046 odraslih osoba starosti od 37 do 73 godine bez hipertenzije. Informacije o korišćenju mobilnog telefona za upućivanje i primanje poziva prikupljene su putem upitnika sa ekranom osetljivim na dodir koji su sami prijavili na početku, uključujući godine korišćenja, sate nedeljno i korišćenje hendsfri uređaja/spikerfona.
Učesnici koji su koristili mobilni telefon najmanje jednom nedeljno za upućivanje ili primanje poziva definisani su kao korisnici mobilnih telefona.
Istraživači su analizirali vezu između upotrebe mobilnih telefona i novonastale hipertenzije nakon prilagođavanja starosti, pola, indeksa telesne mase, rase, deprivacije, porodične istorije hipertenzije, obrazovanja, pušačkog statusa, krvnog pritiska, lipida u krvi, upale, glukoze u krvi, funkcija bubrega i upotreba lekova za snižavanje nivoa holesterola ili glukoze u krvi.
Prosečna starost učesnika bila je 54 godine, 62% su bile žene i 88% korisnici mobilnih telefona. Tokom srednjeg praćenja od 12 godina, 13.984 (7%) učesnika razvilo je hipertenziju. Korisnici mobilnih telefona imali su 7% veći rizik od hipertenzije u poređenju sa onima koji ne koriste. Oni koji su razgovarali na svom mobilnom telefonu 30 minuta ili više nedeljno imali su 12% veću verovatnoću novog visokog krvnog pritiska od učesnika koji su proveli manje od 30 minuta na telefonske pozive. Rezultati su bili slični za žene i muškarce.
Posmatrajući rezultate detaljnije, u poređenju sa učesnicima koji su provodili manje od 5 minuta nedeljno u razgovoru ili primanju mobilnih telefona, nedeljno vreme korišćenja od 30-59 minuta, 1-3 sata, 4-6 sati i više od 6 sati je bilo povezan sa 8%, 13%, 16% i 25% povećanim rizikom od visokog krvnog pritiska, respektivno. Među korisnicima mobilnih telefona, godine korišćenja i korišćenja hendsfri uređaja/spikerfona nisu bili značajno povezani sa razvojem hipertenzije.
Istraživači su takođe ispitivali odnos između vremena upotrebe (manje od 30 minuta u odnosu na 30 minuta ili više) i novonastale hipertenzije prema tome da li su učesnici imali nizak, srednji ili visok genetski rizik od razvoja hipertenzije. Genetski rizik je određen korišćenjem podataka u UK Biobank.
Analiza je pokazala da je verovatnoća razvoja visokog krvnog pritiska najveća kod onih sa visokim genetskim rizikom koji su provodili najmanje 30 minuta nedeljno razgovarajući na mobilnom – imali su 33% veću verovatnoću od hipertenzije u poređenju sa onima sa niskim genetskim rizikom koji su proveli manje od 30 minuta nedeljno na telefonu.
Profesor Kin je rekao: „Naši nalazi sugerišu da razgovor na mobilnom telefonu možda neće uticati na rizik od razvoja visokog krvnog pritiska sve dok se nedeljni razgovor održava ispod pola sata. Potrebno je više istraživanja da bi se rezultati ponovili, ali se do tada čini razborito da pozive mobilnim telefonima svedemo na minimum kako bismo sačuvali zdravlje srca.“