Studija koju su sproveli istraživači sa Odeljenja za neurologiju na MedUni Beču i Univerzitetske bolnice Beč je po prvi put pokazala da se dijagnoza multiple skleroze (MS) može značajno poboljšati dodatnim merenjem debljine slojeva retine u oku.
Upotreba procedure, koja je već dostupna na odeljenjima MedUni Beč i Univerzitetske bolnice Beč, pomaže da se stanje otkrije u ranijoj fazi i da se tačnije predvidi njegovo napredovanje. Ovo može dovesti do odlučujućeg povećanja šanse za poboljšanje ishoda pacijenata. Nalazi su objavljeni u časopisu Neurologi.
U okviru svoje istrage, istraživački tim na čelu sa Gabrielom Bstehom i Thomasom Bergerom sa Odeljenja za neurologiju na MedUni Beču i Univerzitetskoj bolnici Beč sarađivao je sa kolegama iz MedUni Beča i Odeljenja za oftalmologiju i optometriju Univerzitetske bolnice u Beču kako bi pregledali 267 pacijenata sa MS tokom period od pet godina.
Njihovo istraživanje se zasniva na rezultatima studije objavljene 2022. godine, koji su pokazali da oštećenje mrežnjače povezano sa relapsom MS odražava stepen oštećenja mozga pacijenta. Prethodna studija je takođe pokazala da smanjenje debljine sloja mrežnjače od 5 mikrometara (µm) nakon optičkog neuritisa ukazuje na udvostručenje rizika od trajnog invaliditeta nakon sledećeg relapsa. Zahvaljujući najnovijem istraživanju sa velikom kohortom pacijenata sa MS, istraživački tim je potvrdio da se debljina sloja retine može koristiti kao precizan biomarker za pomoć u ranoj dijagnozi.
Istraživači su koristili proceduru poznatu kao optička koherentna tomografija (OCT) za merenje debljine sloja mrežnjače. Metoda snimanja koja koristi infracrveno svetlo, OCT omogućava generisanje trodimenzionalnih slika visoke rezolucije izuzetno tankih slojeva tkiva veličine samo nekoliko mikrometara (1 µm je 1/1000-ti deo milimetra). OCT je takođe alat za dijagnostikovanje i procenu progresije očnih bolesti kao što je glaukom.
„Tako da već imamo ovu proceduru na raspolaganju“, prokomentarisao je Gabriel Bsteh, prvi autor studije. On je dodao: „Ako koristimo optičku koherentnu tomografiju uz trenutne kriterijume za dijagnozu MS, dobijamo znatno tačnije rezultate u mnogo ranijoj fazi. To znači da možemo ranije započeti mere lečenja, što značajno poboljšava dugoročnu prognozu pacijenata. “
Multipla skleroza je autoimuna, hronična inflamatorna bolest koja uzrokuje upalu i gubitak nervnih ćelija u celom nervnom sistemu. U većini slučajeva, pacijenti nisu u stanju da osete posledice ovog oštećenja, tako da stanje često ostane nedijagnostikovano sve do kasne faze, što znači da se gubi dragoceno vreme tokom kojeg je mogao da se primeni efikasan tretman.
S obzirom na to da rano otkrivanje i prognoza progresije bolesti igraju odlučujuću ulogu u slučajevima MS-a, medicinski istraživači već neko vreme pokušavaju da pronađu poboljšane metode otkrivanja kako bi u najvećoj mogućoj meri sprečili ozbiljne posledice kao što su smanjena pokretljivost i slepilo.
„Identifikovali smo novi biomarker za dijagnozu MS, odnosno debljinu sloja mrežnjače, koja se može uporediti sa prozorom u mozak“, rekao je Bsteh, sumirajući ključni nalaz studije. U narednim fazama istraživanja, fokus će se okrenuti važnosti debljine sloja retine u merenju odgovora na lečenje MS.