Dokazi iz kliničkog ispitivanja manjeg obima sugerišu da bi varijacija napredne imunoterapije protiv raka krvi poznata kao CAR-T mogla biti prilagođena za lečenje mijastenije gravis, autoimunog poremećaja nervnog sistema. Modifikovana CAR-T terapija, skraćenica za himerične T-ćelije receptora antigena, koju koriste naučnici, nudi potencijal za dugotrajnije smanjenje simptoma mijastenije gravis i dobro se podnosila bez značajnih štetnih efekata.
Studija je objavljena u The Lancet Neurology.
„Ponovna namena revolucionarne terapije kao što je CAR-T za potencijalno lečenje neuroloških poremećaja pokazuje svestranost imunoterapije u slučajevima kada su ograničene ili nikakve opcije lečenja“, rekla je dr Emili Kaporelo, direktorka NINDS programa za mala preduzeća.
Miastenija gravis je hronični autoimuni poremećaj koji najčešće nastaje kada imuni sistem tela napadne protein koji se nalazi na mestu gde nervne ćelije komuniciraju sa mišićima. Bolest je obeležena slabošću mišića koja se pogoršava nakon perioda aktivnosti i može se donekle poboljšati nakon odmora. Trenutni tretmani se fokusiraju na kontrolu simptoma, prvenstveno slabosti mišića.
U studiji, 14 osoba sa generalizovanom mijastenijom gravis primilo je različite doze modifikovanog oblika CAR-T terapije, poznatog kao Descartes-08, ciljajući ćelije odgovorne za proizvodnju antitela koja izazivaju mijasteniju gravis. Idealna doza je određena da bude jednom nedeljno tokom šest nedelja.
Rani podaci o efikasnosti lečenja obećavaju, ali su potrebne dodatne kliničke studije da bi se procenila efikasnost terapije. Tri pacijenta koja su primala Descartes-08 pokazala su potpunu ili skoro potpunu eliminaciju simptoma, što je nastavljeno šest meseci nakon tretmana. Dva druga više nisu zahtevala hronično intravensko lečenje imunoglobulinom, koji se trenutno koristi u nekim teškim slučajevima MG.
„Ono što smo videli su duboki, trajni odgovori na Decartes-08 koji su trajali najmanje šest meseci nakon tretmana“, rekao je Murat V. Kalaioglu, dr, dr, predsednik i izvršni direktor Cartesian Therapeutics. „Sada smo započeli veću randomiziranu, placebom kontrolisanu studiju, koja je prva te vrste za projektovanu terapiju usvojenim ćelijama.“
CAR-T terapija uključuje uzimanje pacijentovih T-ćelija — ključnog dela imunog sistema koji može da prepozna i uništi patogene koji invaziju — i njihovo reprogramiranje da napadnu određenu metu. U slučaju raka krvi, nova meta je sam rak. Za mijasteniju gravis, meta su oštećene ćelije koje stvaraju štetna antitela.
Mnoge imunoterapije, uključujući CAR-T, nose rizik od ozbiljnih neželjenih efekata koji, iako su tolerantni u slučajevima uznapredovalog raka, zabranjuju njihovu upotrebu u hroničnim stanjima kao što je mijastenija gravis. Normalno, T-ćelije se reprogramiraju sa DNK, koja opstaje unutar ćelija i kopira se svaki put kada se ćelije podele. Ovo može dovesti do pojačanog efekta i ozbiljnih neželjenih efekata.
Da bi se izbegao ovaj neželjeni efekat, Descartes-08 koristi RNK (mRNA), koja se ne umnožava kada se ćelije dele, umesto DNK za reprogramiranje T-ćelija. Rezultat je kratak tok lečenja koji se daje više puta umesto režima jedne doze koji se obično koristi u DNK programiranoj CAR-T terapiji. Primarni cilj ovog ispitivanja bio je da se odredi idealno doziranje za Descartes-08 koje efikasno smanjuje simptome mišićne slabosti uz minimalne neželjene efekte.
Terapija Descartes-08 se sada testira u većem, kliničkom ispitivanju kako bi se utvrdila njena sposobnost da smanji simptome mijastenije gravis. Važno je da će ovo ispitivanje takođe uključiti placebo grupu, što je važna kontrola koja potvrđuje da je svako uočeno poboljšanje posledica lečenja, a ne bilo kakvih nepovezanih efekata.