Potencijalna nova opcija lečenja dijabetičke retinopatije mogla bi rešiti problem mnogo ranije

Potencijalna nova opcija lečenja dijabetičke retinopatije mogla bi rešiti problem mnogo ranije

Pacijenti sa dijabetesom suočavaju se sa mnoštvom potencijalnih zdravstvenih problema dok rade na upravljanju hroničnom bolešću. Ipak, jedna zabrinutost koja izgleda kao velika je rizik od gubitka vida zbog stanja poznatog kao dijabetička retinopatija.

Istraživači na Univerzitetu Oklahoma Health Sciences i Memorial Sloan Kettering (MSK) Cancer Center proučavaju novi, revolucionarni tretman za dijabetičku retinopatiju koji bi mogao da promeni prognozu za ove pacijente.

dr Julia Busik, profesor i predsedavajući odeljenja za biohemiju i fiziologiju u saradnji sa Richardom Kolesnick-om, MD MSK Cancer Center, objavila je rad u časopisu Cell Metabolism koji detaljno opisuje kako anti-ceramidna imunoterapija može rešiti osnovni uzrok bolesti i zaustaviti napredovanje ka slepilu u ranijoj fazi od prethodnih tretmana.

„Sa porastom dijabetesa, raste i broj komplikacija. Jedna trećina odraslih starijih od 40 godina sa dijabetesom ima retinopatiju“, rekao je Busik. „Ako se ne leči, dijabetička retinopatija može dovesti do slepila. Gubitak vida je jedna od komplikacija koje se najviše plaše za pacijente sa dijabetesom.“

Ovo slepilo je uzrokovano nagomilavanjem lipida ili masnih jedinjenja koja krvari. One počinju kao tamne tačke u vidnom polju, ali mogu, kako se množe, postati opasne za vid i na kraju izazvati slepilo.

Trenutno postoje dva tretmana za dijabetičku retinopatiju, ali oba imaju ozbiljne zdravstvene implikacije i prilično su invazivna. Jedan uključuje lasere koji spaljuju krvne sudove kako bi zaustavili krvarenje; drugi uključuje injekcije direktno u oko koje mogu zaustaviti napredovanje bolesti. Prema Busiku, ovi tretmani su samo ponekad efikasni.

Istraživači rade na uzbudljivom novom tretmanu koji bi mogao da reši osnovni uzrok dijabetičke retinopatije. Nastavljajući istraživanje koje je započela na Državnom univerzitetu u Mičigenu, Busik je bliže pogledala lipide, posebno puteve lipida u retini oka, i kako na njih utiče dijabetes.

Ona i njen tim otkrili su da je u očima pacijenata sa dijabetičkom retinopatijom prisutna određena, veoma štetna vrsta lipida ili ceramida. Zauzvrat, otkrili su da se ovi ceramidi, nakon stimulacije od strane drugog tipa ćelija – citokina – drže zajedno u velike domene koji izazivaju štetne upalne signale ćelijama u oku. Ovo uzrokuje smrt ćelija i progresiju dijabetičke retinopatije.

U saradnji sa laboratorijom Kolesnick u MSK Cancer Center, Busikov tim je tada uspeo da stvori antitelo protiv ovih lipida kako bi sprečio nakupljanje ceramida i signalizirao oštećenje zdravih ćelija u mrežnjači. Studije pokazuju veliko obećanje u modelima životinjskih i ćelijskih kultura.

Možda je najvažniji napredak u odnosu na sadašnji tretman to što se bavi osnovnim uzrokom bolesti, za razliku od kasnih simptoma i zaustavljanja progresije u fazi koja ugrožava vid, objašnjava Busik. Takođe se može primeniti sistemski, tako da ne mora da se ubrizgava u oko. Zbog njihove invazivne prirode i zabrinutosti za bezbednost, trenutno dostupni tretmani se koriste samo u veoma kasnim stadijumima bolesti kada je vid ugrožen.

„Ako imamo ovaj sistemski bezbedan tretman“, rekao je Busik. „Moglo bi se dati pacijentu u mnogo ranijoj fazi kada tek počinju da napreduju, kako bi se osiguralo da nikada ne dođu do te kasne faze.“