Posle 50 godina, SAD se vraćaju na Mesec 25. januara

Posle 50 godina, SAD se vraćaju na Mesec 25. januara

Više od 50 godina nakon poslednje misije Apolo, Sjedinjene Američke Države će 25. januara ponovo pokušati da slete letelicu na Mesec, rekao je čelnik one koja bi mogla da bude prva privatna kompanija koja je uspešno sletela na površinu Meseca.

Lender, nazvan Peregrin, neće imati nikoga na brodu. Razvila ga je američka kompanija Astrobotik, čiji je izvršni direktor Džon Tornton rekao da će nositi NASA instrumente za proučavanje lunarnog okruženja u iščekivanju NASA-inih misija Artemis sa ljudskom posadom.

Pre nekoliko godina, NASA je odlučila da naruči američke kompanije da pošalju naučne eksperimente i tehnologije na Mesec – program koji se zove CLPS.

Ovi ugovori sa fiksnom cenom trebalo bi da omoguće razvoj lunarne ekonomije i obezbeđivanje transportnih usluga po nižoj ceni.

„Jedan od velikih izazova onoga što pokušavamo ovde je pokušaj lansiranja i sletanja na površinu Meseca za delić onoga što bi inače koštalo“, rekao je Tornton u sredu na brifingu za štampu u bazi svoje kompanije u Pitsburgu.

„Samo oko polovine misija koje su otišle na površinu Meseca bile su uspešne“, rekao je on.

„Tako da je to svakako zastrašujući izazov. Biću uplašen i oduševljen odjednom u svakoj fazi ovoga.“

Poletanje je zakazano za 24. decembar sa Floride na inauguracionom letu nove rakete industrijske grupe ULA, pod nazivom Vulcan Centaur.

Sondi će tada biti potrebno „nekoliko dana“ da stigne do lunarne orbite, ali će morati da sačeka do 25. januara pre pokušaja sletanja, kako bi svetlosni uslovi na ciljnoj lokaciji bili pravi, rekao je Tornton.

Spuštanje će se obavljati autonomno, bez ljudske intervencije, ali će se pratiti iz kontrolnog centra kompanije.

U proleće je japanski start-up ispace već pokušao da postane prva privatna kompanija koja je sletela na Mesec, ali se misija završila padom. Izrael je takođe pretrpeo neuspeh 2019. Samo četiri zemlje su uspešno sletele na Mesec: Sjedinjene Države, Rusija, Kina i, nedavno, Indija.

Pored Astrobotika, NASA je potpisala ugovore sa drugim kompanijama, kao što su Firefli Aerospace, Draper i Intuitive Machines.

Potonji bi trebalo da poleti sa SpaceKs rakete u januaru.

„Rukovodstvo NASA-e je svesno rizika i prihvatilo je da neke od ovih misija možda neće uspeti“, rekao je Kris Kalbert, menadžer programa CLPS.

„Ali čak i ako svako sletanje ne bude uspešno, CLPS je već imao uticaj na komercijalnu infrastrukturu potrebnu za uspostavljanje lunarne ekonomije“, rekao je on.

Svojim programom Artemis NASA želi da uspostavi bazu na površini Meseca.