Poremećaji upotrebe supstanci ne povećavaju verovatnoću smrti od COVID-19

Poremećaji upotrebe supstanci ne povećavaju verovatnoću smrti od COVID-19

Novo istraživanje Bostonskog medicinskog centra pokazalo je da poremećaji upotrebe supstanci ne povećavaju verovatnoću umiranja od COVID-19. Objavljeno u Zloupotreba supstanci: Istraživanje i lečenje , studija je pokazala da povećani rizik od teškog COVID-19 kod osoba sa SUD-om koji je primećen može biti rezultat zajedničkih zdravstvenih stanja.

Višestruke velike kohortne studije od početka pandemije pokazale su veće stope hospitalizacije, intubacije i smrti od COVID-19 kod onih sa SUD-om, dok druge studije nisu pronašle povezanost između SUD-a i mortaliteta uzrokovanog COVID-19.

S obzirom na ove oprečne podatke, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti klasifikovali su osobe sa SUD-om kao sugerišući na veći rizik od teškog COVID-19. Cilj ove studije je bio da se proceni povezanost između SUD-a i bolničke smrtnosti od COVID-19.

„BMC je poznat po odličnoj kliničkoj nezi i inovativnim istraživanjima vezanim za poremećaj upotrebe supstanci. Od ranih dana pandemije, BMC je takođe bio lider u lečenju osoba sa COVID-19, uključujući osobe sa složenim medicinskim i socijalnim potrebama, “ rekla je prva autorka Angela McLaughlin, MD, MPH, saradnica za zarazne bolesti u Bostonskom medicinskom centru.

„Ovi nalazi koji pokazuju sličnu verovatnoću komplikacija povezanih sa COVID-19 kod hospitalizovanih pacijenata sa i bez SUD-a pomažu u proširenju znanja o infektivnim komplikacijama SUD-a.

Kako BMC vidi visok procenat pacijenata koji koriste supstance, to je bila prikladna lokacija za studiju: skoro 14% ispitivane populacije imalo je SUD, što je premašilo nacionalni prosek od 10,8% kod ljudi starijih od 18 godina. Istraživači su pregledali medicinske kartone 353 odrasle osobe bez SUD-a i 56 odraslih osoba sa SUD-om primljenih u Bostonski medicinski centar rano u pandemiji COVID-19 i uporedili verovatnoću komplikacija povezanih sa COVID-19 između osoba sa i bez poremećaja upotrebe supstanci.

Oni su uporedili odnos između COVID-19 i mortaliteta, kliničkih komplikacija i korišćenja resursa.

„Rano u pandemiji, BMC je razvio protokole za pažljivo praćenje i brzo upravljanje komplikacijama povezanim sa COVID-19 kod svih hospitalizovanih pacijenata“, rekla je viši autor Sabrina Assoumou, MD, MPH, doktor zaraznih bolesti u Bostonskom medicinskom centru i docent medicine. na Bostonskom univerzitetu Chobanian & Avedisian School of Medicine.

„Sadašnji nalazi ukazuju na to da je takav pristup mogao imati koristi za mnoge pacijente, uključujući i pojedince sa poremećajima upotrebe supstanci.“

U ovoj retrospektivnoj kohortnoj studiji pacijenata koji su primljeni u bolnicu sa sigurnosnom mrežom tokom rane faze pandemije COVID-19, SUD nije bio povezan sa primarnim ishodom bolničke smrtnosti uzrokovane COVID-19. Sekundarna analiza je pokazala da su oni sa i bez SUD-a imali slične kliničke komplikacije povezane sa COVID-19, uključujući sekundarne infekcije, bubrežnu insuficijenciju koja zahteva dijalizu, akutno oštećenje jetre, vensku tromboemboliju, srčane komplikacije i kompozitne „bilo koje komplikacije“.

Treba napomenuti da su neki klinički ishodi, kao što je moždani udar, generalno bili veoma neuobičajeni. Isto tako, nije bilo razlike u sekundarnim ishodima korišćenja resursa između dve grupe. Za razliku od drugih studija, ovo je otkrilo slične verovatnoće mehaničke ventilacije i prijema u intenzivnu terapiju kod pacijenata sa i bez SUD. Iako su se pacijenti sa SUD javili u bolnicu ranije u toku svoje bolesti, njihova ukupna dužina boravka u bolnici je na kraju bila slična pacijentima bez SUD.

Uvidi poput ovih u kliničke komplikacije i obrasce korišćenja resursa pacijenata sa SUD-om i COVID-19 mogu pomoći kliničarima da predvide putanju infekcije i potrebe zdravstvene zaštite u ovoj ranjivoj grupi.

Postojala su neka značajna ograničenja u studiji. Rezultati su sa jednog mesta, što bi moglo ograničiti generalizaciju nalaza uprkos rasnoj i etničkoj raznolikosti populacije pacijenata sa BMC. Drugo, predstavljeni podaci su iz najranije faze COVID-19 u Sjedinjenim Državama, tako da su se trendovi možda razlikovali sa narednim talasima i kako su se strategije upravljanja COVID-19 vremenom razvijale.

Treće, nije bilo posebnih kontrola za socioekonomske faktore kao što su status zdravstvenog osiguranja ili nivo prihoda, pošto preko 75% populacije pacijenata BMC ima javno osiguranje (Medicare, Medicaid ili Program zdravstvenog osiguranja dece) ili nema osiguranje. Na kraju, razlike u ishodima COVID-19 između sadašnjih i prošlih SUD-a nisu mogle biti otkrivene – ova oblast bi imala koristi od daljih istraživanja.

U zaključku, u ovoj studiji hospitalizovanih pojedinaca u urbanoj bolnici sa sigurnosnom mrežom sa raznolikom populacijom pacijenata u ranim danima pandemije COVID-19, bolnička smrtnost i morbiditet između pacijenata sa i bez SUD su bili slični. Nalazi pružaju detaljnu procenu ishoda u jedinstvenoj populaciji pacijenata na koju je nesrazmerno uticao COVID-19 i mogu pružiti korisne uvide za slična okruženja širom zemlje.

Ovi rezultati ukazuju na udaljavanje od SUD-a kao nezavisnog faktora rizika za teški COVID-19 i dalje sugerišu fokusiranje na medicinske komorbiditete kako bi se ublažili efekti COVID-19. Potrebne su dodatne studije da bi se dalje procenili različiti ishodi u ovoj visokorizičnoj populaciji, posebno u eri novijih terapija usmerenih na COVID-19.