Popunjavanje praznina u podacima za procenu uloge obrazovanja u padu plodnosti

Popunjavanje praznina u podacima za procenu uloge obrazovanja u padu plodnosti

Istraživači sa Međunarodnog instituta za primenjenu sistemsku analizu (IIASA) uveli su inovativnu metodologiju za rekonstrukciju podataka o plodnosti i obrazovanju, posebno u zemljama u razvoju sa nedoslednim ili nepouzdanim skupovima podataka.

Donosiocima odluka su potrebni dosledni i pouzdani podaci da bi procenili uticaj obrazovanja žena na plodnost, posebno tokom perioda ekspanzije obrazovanja i tranzicije plodnosti (drugim rečima, opadanja plodnosti sa visokih nivoa), što je uobičajeno u populacijama širom sveta danas.

Ovo je posebno važno u zemljama u razvoju gde su demografska pitanja zamršeno povezana sa nizom drugih izazova, kao što su ekonomski dispariteti, pristup zdravstvenoj zaštiti, nedostaci u obrazovanju, uticaji na životnu sredinu i klimatske promene i politička nestabilnost. Međutim, dobijanje tačnih i doslednih podataka o stopama fertiliteta na osnovu obrazovanja i starosti predstavlja izazov u ​​mnogim regionima.

Kako bi pomogla u rješavanju problema, Afua Durovaa-Boateng iz Bečkog instituta za demografiju (Austrijska akademija nauka) zajedno sa istraživačima IIASA Anne Goujon i Dilek Iildiz, razvila je okvir za modeliranje koji se može koristiti za rekonstrukciju postojećih podataka za procjenu uloge obrazovanja. u padu fertiliteta, pružajući istorijske dokaze koji mogu dati informacije o budućim projekcijama stanovništva. Njihov rad je objavljen u časopisu Demografska istraživanja.

„Naši rekonstruisani podaci mogu pomoći da se olakša procena uloge obrazovanja u padu fertiliteta i nadoknadi nedostatak dostupnih podataka o vremenskim serijama. Štaviše, procene i istorijski dokazi koje pruža naš model mogu se koristiti za informisanje budućnosti kada budu koristi se u projekcijama stanovništva“, objašnjava Durovaa-Boateng.

Rezultati potvrđuju postojeću literaturu da žene sa višim nivoom obrazovanja imaju tendenciju niže stope fertiliteta i takođe imaju tendenciju da rađaju decu kasnije. Međutim, tokom početnog perioda, plodnost obrazovanih žena može biti veća od plodnosti žena bez obrazovanja, kao što pokazuje slučaj većine zemalja u subsaharskoj Africi na početku pada fertiliteta 1980-ih.

Kako se nivoi obrazovanja povećavaju, jaz u stopama fertiliteta između pojedinaca sa različitim obrazovnim pozadinama se povećava, a zatim smanjuje, kao što je prikazano u slučaju mnogih latinoameričkih zemalja koje su započele svoju tranziciju fertiliteta 1970-ih i do 2020. godine pokazuju smanjen jaz.

Nalazi studije sugerišu da kako se sve više žena obrazuje i smanjuje plodnost, one sa nižim nivoom obrazovanja imaju tendenciju da slede njihov primer u svojim zajednicama. Ovo istraživanje je dragoceno za kreatore politike i organizacije u zemljama sa niskim prihodima, pružajući uvid u efekte prelivanja obrazovanja na plodno ponašanje.

„Iako su nalazi naše analize ključni za kreiranje politike, glavni neposredni korisnici će verovatno biti naučnici koji mogu da koriste konzistentne podatke vremenske serije u svojim modelima. Naše istraživanje takođe otvara puteve za više aplikacija za rekonstrukciju nesavršenih i nepotpunih demografskih podataka specifičnih za obrazovanje. o plodnosti u drugim regionima sveta kao što je Južna Azija“, kaže Jildiz.

„Činjenica da će više istraživača moći da proceni ulogu obrazovanja u padu fertiliteta tokom demografske tranzicije, kao i značaj promena u starosnom rasporedu fertiliteta u zavisnosti od obrazovanja, može se uneti u projekcije stanovništva u zavisnosti od različitih scenarija obrazovanja. razvoj kao što je implementirano u IIASA-i prema projekcijama zajedničkih socioekonomskih puteva. Efekat prelivanja obrazovanja na ponašanje plodnosti je važan za kreatore politike i međunarodne organizacije koje rade u drugim zemljama sa niskim prihodima“, dodaje Goujon, koji je direktor programa IIASA za stanovništvo i pravedna društva.

Istraživači se nadaju da će njihovi podaci i model, koji su besplatno dostupni na pratećoj veb stranici koja takođe predstavlja podatke grafički, koristiti naučnici i kreatori politike za rešavanje demografskih izazova širom sveta, a posebno u Africi. Postoje planovi da se veb stranica proširi dodatnim istraživanjem stanovništva u Africi u bliskoj budućnosti.