Prema najnovijem istraživanju objavljenom u časopisu Marine Ecology Progress Series, klimatske promene i gubitak morskog leda ozbiljno utiču na laktaciju polarnih medveda, što ima ozbiljne posledice po njihove populacije. Kao morski led nestaje, polarni medvedi su prinuđeni da duže vreme provedu na kopnu bez pristupa hrani, što naročito pogađa majke koje doje mladunce.
Istraživanje je pokazalo da produženo vreme provedeno na kopnu dovodi do smanjenja laktacije kod polarnih medveda. Ovo može dovesti do značajnih problema za mladunce, jer majke moraju doneti teške odluke između dojenja i očuvanja vlastitih energetskih rezervi. Kako se sezona bez leda produžava zbog klimatskih promena, očekuje se da će ovaj problem postati još ozbiljniji.
Laktacija je od vitalnog značaja za rast i preživljavanje mladunaca polarnih medveda, a visokoenergetsko mleko majki igra ključnu ulogu u brzom rastu njihovih potomaka. Međutim, kada su primorane da provode duže vreme na kopnu, majke gube telesne masti i smanjuju proizvodnju mleka.
Studija je takođe pokazala da su medvedi koji su smanjili ulaganje u laktaciju sposobni da poste duže, ali njihovi mladunci rastu sporije i to dugoročno može uticati na preživljavanje populacije.
Ovo istraživanje ukazuje na ozbiljne izazove s kojima se suočava polarni medved kao vrsta usled ubrzanog gubitka morskog leda uzrokovanog klimatskim promenama. Nedavni pad populacija polarnih medveda u zapadnom Hadsonovom zalivu jasno pokazuje da su ovi problemi već počeli da se manifestuju.
Autorski tim istraživača ističe važnost hitnih mera za suzbijanje klimatskih promena kako bi se sačuvali arktički ekosistemi i omogućila održivost polarnih medveda i njihovih mladunaca u budućnosti.