Pokazalo se da veliki biljojedi kao što su slonovi, bizoni i losovi doprinose raznolikosti drveća

Pokazalo se da veliki biljojedi kao što su slonovi, bizoni i losovi doprinose raznolikosti drveća

Koristeći globalne satelitske podatke, istraživački tim je mapirao pokrivač drveća zaštićenih područja u svetu. Studija pokazuje da regioni sa obiljem velikih biljojeda u mnogim okruženjima imaju varijabilniji pokrivač drveća, za koji se očekuje da će imati koristi za biodiverzitet u celini.

Održavanje ekosistema bogatih vrstama i otpornih je ključno za očuvanje biodiverziteta i ublažavanje klimatskih promena. Ovde megafauna – deo životinjske populacije u oblasti koju čine najveće životinje – igra važnu ulogu. U novoj studiji objavljenoj u časopisu Jedna Zemlja, međunarodni istraživački tim, čiji je deo Univerzitet Lund, istražio je zamršenu interakciju između broja proždrljivih biljojeda i raznolikosti drveća u zaštićenim oblastima sveta.

„Naša otkrića otkrivaju fascinantnu i složenu priču o tome kako velike životinje biljojedi oblikuju prirodne pejzaže sveta. Pokrivač drveća u ovim oblastima je ređi, ali je raznovrsnost pokrivača drveća mnogo veća nego u oblastima bez velikih biljojeda“, kaže Lanhui Vang. , istraživač fizičke geografije i nauke o ekosistemima na Univerzitetu u Lundu.

„U našoj globalnoj analizi nalazimo značajnu povezanost između biomase velikih biljojeda i raznolikog pokrivača drveća u zaštićenim područjima, posebno za pretraživače i mešovite hranilice kao što su slonovi, bizoni i losovi i u ne-ekstremnim klimatskim uslovima“, objašnjava studija. viši autor, Jens-Kristijan Svening, profesor na Univerzitetu Arhus.

Studija podržava ideju da veliki divlji biljojedi promovišu raznoliku strukturu vegetacije, stvarajući bogato stanište za mnoge druge vrste. To je zbog toga što životinje konzumiraju vegetaciju, kao i fizičkih smetnji.

Prema Lanhui Vangu, ova nova istraživanja naglašavaju potrebu da se veliki biljojedi integrišu u strategije restauracije i očuvanja. Ne samo zbog samih životinja već i zbog vitalne uloge koju imaju u oblikovanju pejzaža i uticaju na biodiverzitet. Istraživači tvrde da ovaj aspekt nije dovoljno razmatran u okviru održivog upravljanja zemljištem i obnove ekosistema.

„U vreme kada su globalne inicijative intenzivno fokusirane na borbu protiv klimatskih promena i gubitka biodiverziteta, naši nalazi naglašavaju potrebu za širom i nijansiranijom diskusijom o upravljanju ekosistemom i merama očuvanja. Od najveće je važnosti da se integriše razumevanje ekološkog uticaja megafaune u ovo“, kaže Lanhui Vang.

UN su proglasile 2020-te deceniju obnove ekosistema. Ukupno, 115 zemalja se složilo da obnove ukupno do 100.000 kvadratnih kilometara prirode. Da bi se to postiglo, širom sveta je potrebno više divljih velikih biljojeda, kaže Lanhui Vang.

„Verujem da ćemo morati da zaštitimo i očuvamo velike biljojede da bismo postigli ciljeve UN. Megafauna je ključna za pokrivanje drveća, što zauzvrat promoviše sekvestraciju ugljenika i raznolikost staništa“, kaže Lanhui Vang.