Imuni sistem trudnica sa anksioznošću biološki je drugačiji od onog kod trudnica bez anksioznosti, prema novom istraživanju Veill Cornell Medicine, Medicinskog fakulteta Univerziteta Johns Hopkins i istraživača Medicinskog centra Univerziteta Kolumbija u Irvingu.
Studija, objavljena 14. septembra 2022. u Brain, Behavior and Immuniti, pokazuje da trudnice sa anksioznošću imaju viši nivo određenih imunih ćelija poznatih kao citotoksične T ćelije; ove ćelije napadaju inficirane ili na drugi način ugrožene ćelije u telu. Žene sa anksioznošću su takođe pokazale razlike u aktivnosti imunoloških markera koji cirkulišu u krvi. Ovo je prva poznata studija koja procenjuje odnos anksioznosti i putanje imunoloških promena tokom trudnoće i postpartalnog perioda.
„Čini se da žene sa anksioznošću imaju imuni sistem koji se ponaša drugačije od onog kod zdravih žena tokom trudnoće i nakon porođaja“, rekla je glavni istraživač dr Loren M. Ozborn, potpredsednica za klinička istraživanja Odeljenja za akušerstvo i ginekologiju u Veill Cornell. Medicine, koji je sproveo istraživanje dok je bio na medicinskom fakultetu Univerziteta Džon Hopkins. „Tokom trudnoće trebalo bi da se desi delikatan ples u kome se imuni sistem menja tako da ne odbacuje fetus, ali je i dalje dovoljno jak da zadrži strane patogene.
Ova studija bi mogla da podstakne bolji tretman anksioznosti kod trudnica, rekao je dr Ozborn, koji je takođe reproduktivni psihijatar u NevIork-Presbiterian/Veill Cornell Medical Center. Kao kliničar, ona otkriva da se žene sa anksioznošću mogu odupreti uzimanju lekova protiv anksioznosti jer se plaše da će lekovi povrediti bebu, uprkos dokazima da su kompatibilni sa trudnoćom.
Anksioznost tokom trudnoće, koju samoprocenjuje više od 20 odsto ljudi, prema istraživačima, već je poznato da je štetna po roditelje i dete. Na primer, može povećati rizik od prevremenog porođaja i niže težine novorođenčeta.
Za ovu studiju, dr Ozborn i njene kolege procenile su grupu od 107 trudnica, 56 sa anksioznošću i 51 bez anksioznosti, tokom drugog i trećeg trimestra i šest nedelja nakon porođaja. Istraživači su procenili uzorke krvi za imunološku aktivnost i sproveli psihološke procene kako bi otkrili kliničku anksioznost.
Otkrili su da su kod žena sa anksioznošću nivoi citotoksičnih T ćelija bili povišeni tokom trudnoće, a zatim smanjeni u nedeljama nakon porođaja. Kod žena bez anksioznosti, aktivnost ovih ćelija je opala tokom trudnoće i nastavila da opada nakon rođenja.
Istraživači su takođe primetili da je aktivnost uglavnom proinflamatornih citokina, ili supstanci koje luče ćelije kao deo odgovora imunog sistema, bila potisnuta tokom trudnoće kod žena sa anksioznošću, a zatim je porasla nakon porođaja, dok su zdrave žene pokazale suprotan obrazac.
„Zavod je da je ovo prvi jasan dokaz da se imunološka aktivnost razlikuje za trudnice u zavisnosti od njihovog anksioznog statusa. Saznanje da postoji uključenost imunog sistema je prvi korak ka razumevanju bioloških faktora koji se odnose na anksioznost u trudnoći i prvi korak ka razvoju novih tretmana“, rekao je dr Ozborn. „Znamo da anksioznost treba lečiti kako bi se osigurali zdravi ishodi i za majku i za dete.“