Početak života u zatočeništvu može promeniti oblik krila ptica, ometajući njihove šanse da prežive migratorne letove kada se puste u divljinu, pokazalo je novo istraživanje Australijskog nacionalnog univerziteta (ANU).
Autor studije dr Dejan Stojanović rekao je da je uzgoj u zatočeništvu važan alat za očuvanje, ali može dovesti do različitih fizičkih promena kod životinja, uključujući njihov oblik krila.
Jedna od ispitivanih vrsta ptica bio je kritično ugroženi papagaj sa narandžastim trbuhom.
Papagaji sa narandžastim stomakom podležu jednom od najvećih i najdužih programa uzgoja bilo koje australijske vrste. Da bi se sprečilo izumiranje, njihova divlja populacija se dopunjuje godišnjim puštanjem maloletnika iz zatočeništva.
„Ranije smo pokazali da zatočeništvo može da promeni oblik krila narandžastog papagaja, za šta smo sumnjali da bi im moglo otežati migracione letove“, rekao je dr Stojanović.
„Ali ova nova studija otkriva prve direktne dokaze da izmenjeni oblici krila u zatočeništvu smanjuju uspeh migracije nakon puštanja u divljinu.“
Iako svi mladi papagaji sa narandžastim trbuhom imaju nisku stopu preživljavanja u migraciji, ptice uzgojene u zatočeništvu sa izmenjenim oblicima krila imale su stopu preživljavanja 2,7 puta nižu od onih sa idealnim krilom „divljeg tipa“.
Studija je takođe pronašla dokaze o izmenjenom obliku krila kod četiri druge vrste ptica u zatočeništvu, što sugeriše da ove promene mogu biti češće u zatočeništvu nego što se ranije mislilo.
„Ovo je verovatno samo vrh ledenog brega suptilnih fizičkih promena na telima životinja uzgajanih u zatočeništvu koje, iako se lako previde, imaju veliki uticaj nakon puštanja na slobodu“, rekao je dr Stojanović.
„Trebalo bi da budemo svesni toga i da pronađemo načine da ublažimo efekte zatočeništva ako želimo da našim programima uzgoja damo najbolju šansu da podržimo divlje populacije.
Još uvek nije poznato zašto je perje ptica tako promenljivo, ili da li je to zbog genetike ili okruženja u zatočeništvu.
„Postoje i druga pitanja bez odgovora: mogu li ptice sa zarobljenim oblicima krila da se vrate u optimalni divlji oblik? Može li obuka letenja pomoći? Na ova pitanja treba odgovoriti kako bismo mogli da shvatimo kako da uzgajamo životinje koje su pogodne za život u divljini “, rekao je dr Stojanović.
„Ovo bi moglo postati posebno važno jer globalna kriza izumiranja prisiljava više vrsta na programe uzgoja u zatočeništvu.“