Rak ima dubok uticaj na ljudski život, a terapija imunske kontrolne tačke (IKT) je napravila izuzetan napredak u lečenju raka. Međutim, IKT se suočava sa izazovima kao što su niske ukupne stope odgovora i pojava neželjenih događaja povezanih sa imunitetom. Da bi prevazišli ove prepreke, istraživači istražuju nove imunološke kontrolne tačke.
CD300A, transmembranski protein tipa I sa inhibitornim motivima zasnovanim na imunoreceptoru tirozina, pojavljuje se kao potencijalna imunološka kontrolna tačka, negativno regulišući funkciju NK ćelija kroz interakciju sa PS.
U studiji objavljenoj u Cancer Biologi & Medicine, istraživači sa Univerziteta za nauku i tehnologiju Kine otkrili su novu strategiju za poboljšanje sposobnosti ljudskih prirodnih ćelija ubica (NK) da se bore protiv hematoloških maligniteta. Blokiranjem proteina CD300A, transmembranskog proteina tipa I sa inhibitornim motivima zasnovanim na imunoreceptoru tirozina, tim je pokazao značajno povećanje litičke funkcije NK ćelija protiv ćelija raka.
Studija se fokusirala na protein CD300A, poznatu imunološku kontrolnu tačku koja se nalazi na površini NK ćelija. Istraživači su otkrili da kada CD300A stupi u interakciju sa fosfatidilserinom (PS), molekulom prisutnim na površini ćelija raka, on smanjuje sposobnost NK ćelija da napadaju i uništavaju ove ćelije.
Da bi se suprotstavio ovome, tim je razvio strategiju za blokiranje CD300A koristeći posebno dizajnirano monoklonsko antitelo nazvano TKS49. Na taj način su bili u stanju da poboljšaju citotoksične sposobnosti NK ćelija, čineći ih efikasnijim u liziranju ćelija raka i in vitro i in vivo.
Studija je pokazala da blokiranje CD300A ne samo da povećava ekspresiju proteina povezanih sa ćelijskom lizom, već i lučenje citokina, koji su ključni za koordinaciju imunološkog odgovora. Ovaj pristup je doveo do značajnog poboljšanja u stopi preživljavanja miševa sa ksenografiranim ćelijama karcinoma ljudske krvi, nudeći obećavajući terapeutski put za pacijente koji pate od hematoloških maligniteta i potencijalno drugih vrsta raka.
„Ciljanjem na CD300A, možemo potencijalno poboljšati antitumorske funkcije NK ćelija“, rekao je Zhigang Tian, vodeći istraživač u studiji. „Ovo bi moglo otvoriti nove puteve za lečenje hematoloških maligniteta i možda drugih vrsta raka.“
Istraživanje sugeriše da bi ciljanje na CD300A moglo biti obećavajući dodatak imunoterapiji raka zasnovanoj na kontrolnim tačkama imuniteta. Sposobnost da se ojačaju tretmani zasnovani na NK ćelijama protiv HM-a nudi novu nadu za pacijente sa ovim izazovnim karcinomima.
Nalazi takođe ukazuju da je pojačana ekspresija CD300A povezana sa kraćim preživljavanjem i „iscrpljenijim“ fenotipom intratumoralnih NK ćelija kod pacijenata sa HM ili čvrstim tumorima.