Podsticanje kupaca koji poručuju hranu da se odreknu viljuške drastično smanjuje plastični otpad

Podsticanje kupaca koji poručuju hranu da se odreknu viljuške drastično smanjuje plastični otpad

U 2021. godini proizvedeno je više od 400 miliona metričkih tona plastičnog otpada širom sveta, a predviđa se da će rast svetskog plastičnog otpada nastaviti da nadmašuje napore da se smanji zagađenje plastikom u narednim decenijama.

Kako su usluge dostave hrane postale sve popularnije tokom pandemije COVID-19, porast plastičnog otpada koji proizvodi pribor za jelo za jednokratnu upotrebu postao je ključni ekološki izazov za mnoge zemlje. Nova studija otkriva da su „zeleni podsticaji“ koji su podstakli kupce da preskoče traženje pribora za jelo uz svoje narudžbine za isporuku bili dramatično uspešni i mogli bi biti moćno sredstvo politike za smanjenje plastičnog otpada.

„Nekoliko politika cilja proizvodnju plastičnog otpada na nivou potrošača, osim naknade za plastične kese“, kaže direktor istraživanja EPIC-Kine Guojun He, autor studije i vanredni profesor na poslovnoj školi Univerziteta u Hong Kongu. „Naši nalazi pokazuju da jednostavni guranja mogu napraviti veliku razliku u promeni ponašanja potrošača i mogu postati alat za kreatore politike dok se suočavaju sa ogromnim izazovom plastičnog otpada.“

Smanjenje otpada od jednokratnog pribora za jelo u industriji dostave hrane posebno je važno u Kini, najvećem svetskom proizvođaču i potrošaču pribora za jelo za jednokratnu upotrebu.

Od 2019. godine, više od 540 miliona Kineza bilo je aktivnih korisnika usluga dostave hrane i svaki dan je konzumiralo više od 50 miliona kompleta pribora za jelo za jednokratnu upotrebu koji nisu bili adekvatno tretirani ili odloženi. Da bi smanjili potrošnju jednokratnog pribora za jelo, kreatori politike u Kini postavili su cilj da smanje njegovu upotrebu u isporuci hrane za 30 odsto do 2025. godine.

Guojun He i njegovi koautori Iuhang Pan, Albert Park, Iasuiuki Savada i Elaine Tan radili su sa Alibabinom platformom za online naručivanje hrane Eleme. Eleme je druga najveća kineska kompanija za isporuku hrane, slično Uber Eats i DoorDash, sa više od 753 miliona korisnika u 2022.

Istraživači su procenili efikasnost Alibabinih zelenih podsticaja za smanjenje potrošnje pribora za jelo za jednokratnu upotrebu. Ovi gurnuti su uključivali promenu podrazumevanog izbora na „bez pribora za jelo“ i uključivanje zelenih poena kao nagrade za nekorišćenje pribora za jelo. Kada kupac sakupi dovoljno zelenih poena, može se iskoristiti da posadi drvo pod imenom kupca. Rad je objavljen u časopisu Science .

Istraživači su proučavali mesečnu istoriju naručivanja hrane svakog korisnika tokom dve godine do 2019-2020 u 10 većih kineskih gradova. To su uključivala tri tretirana grada sa zelenim pomacima (Peking, Šangaj i Tjenđin) i sedam kontrolnih gradova bez pomeranja (Kingdao, Sian, Guangdžou, Nanjing, Hangdžou, Vuhan i Čengdu). Među ovim gradovima, autori su nasumično uzeli oko 200.000 aktivnih korisnika (tj. onih koji su dali najmanje jednu porudžbinu između 2019. i 2020.).

Autori su otkrili da je zelena podsticanje—promena podrazumevane vrednosti na „bez pribora za jelo“ i nagrađivanje potrošača zelenim poenima—povećala udeo narudžbine bez pribora za jelo za 648%. Ako bi se zeleni gurnuti primenili na celu Kinu, otkrili su da bi se godišnje uštedelo više od 21,75 milijardi kompleta pribora za jelo za jednokratnu upotrebu – eliminišući 3,26 miliona metričkih tona plastičnog otpada i sačuvali 5,44 miliona stabala (od drvenih štapića) svake godine.

„Druge platforme za isporuku hrane, kao što su UberEats i DoorDash, mogle bi da isprobaju slične podsticaje da smanje potrošnju pribora za jelo i plastičnog otpada na globalnom nivou“, kaže He.