Podaci  sa mobilnih telefona mogu da održe mostove bezbednim

Podaci sa mobilnih telefona mogu da održe mostove bezbednim

Vaš mobilni telefon može otkriti zdravstveni status mostova samo ako bude u džepu dok idete na svakodnevna putovanja.

Akcelerometri i GPS senzori koji su standardne komponente u pametnim telefonima prikupljaju informacije koje mogu pokazati kako se mostovi savijaju i vibriraju dok vozila putuju, izvještavaju istraživači 3. novembra u Communications Engineeringu.

Aplikacije koje prikupljaju merenja mogu zaštititi putnike tako što će upozoriti inženjere da je mostu potrebna popravka. Alati bi takođe mogli da upozore ili pomognu u sprečavanju katastrofalnih neuspeha poput tragičnog urušavanja pešačkog mosta u zapadnoj indijskoj državi Gudžarat 30. oktobra ili raspona mosta koji se srušio u Pitsburgu u januaru.

„Ovo je zaista primenljivo na bilo koju vrstu mosta“, kaže građevinski inženjer Tomas Mataraco sa Vojne akademije SAD u Vest Pointu u Njujorku. Sve što vam je potrebno, kaže on, je način da na njega stavite pametni telefon – bilo automobilom, u džepu pešaka ili montiran na skuter – i neki način nadgledanja uređaja.

Kvarovi mostova, kaže Mataraco, često se svode na nesigurnost u pogledu strukturalnih svojstava. „Jedini način da se te nesigurnosti smanje je češće praćenje. Crovdsourcing podaci sa mobilnih telefona mogu biti najbolji, a možda i jedini način da se dobije mnogo podataka o mostovima širom sveta.

Samo u Sjedinjenim Državama postoji više od 600.000 mostova. Namenski senzori koji proveravaju strukturalne probleme su skupi, kaže Mataraco, tako da se većina mostova pregleda okom, obično svake druge godine.

Praćenje uslova na mostu korišćenjem jednostavnih aplikacija za mobilne telefone moglo bi učiniti održavanje efikasnijim nego što je to moguće samo sa ljudskim inspektorima — i mnogo jeftinijim nego što je moguće sa specijalizovanim senzorima. Rezultirajuće poboljšanje nege bi produžilo životni vek starijih mostova za nekoliko godina, procenjuju Mataraco i njegove kolege, ali noviji mostovi bi mogli da traju skoro 15 godina duže nego da se ne nadgledaju na ovaj način pre nego što ih treba ponovo izgraditi ili zameniti.

Da bi testirao koliko dobro mobilni telefoni mogu da nadgledaju mostove, Mataraco je 102 puta vozio preko mosta Golden Gate u San Francisku sa mobilnim telefonima u automobilu. On i njegov istraživački tim su takođe prikupili podatke od vozača Ubera tokom 72 putovanja preko visećeg mosta. Da bi proverili pristup na mostovima koji su tipičniji za nadvožnjake koji su uobičajeni na putevima, istraživači su organizovali da vozači snimaju podatke tokom 280 prelazaka preko skoro 30 metara dugog betonskog mosta u Čampinu, Italija.

Za oba mosta, senzori mobilnog telefona su detektovali vibracije u strukturama koje su bile unutar nekoliko procenata merenja koja su namenski instrumenti pričvršćeni za mostove mogli da obezbede.

Jedan prolaz sa mobilnim telefonom prikuplja onoliko informacija o mostu kao stotinu ili više stacionarnih senzora, kaže Mataraco. To je zato što telefoni mogu kontinuirano da preuzimaju podatke dok prelaze, umesto da nude podatke sa određenih lokacija duž mosta.

Ako istraživači uspeju da navedu transportne kompanije, operatere državnih vozila ili javnost da sarađuju, tim bi mogao da prikupi mnogo više informacija, što bi dovelo do izuzetno preciznih merenja. Pošto većina telefona već ima akcelerometre i GPS, informacije se mogu prikupljati u suštini besplatno.

Mobilni telefoni bi mogli da pomognu da se nadgledaju mostovi kojima nedostaju instalirani senzori, kaže Huili Vang, građevinski inženjer na Tehnološkom univerzitetu u Dalijanu u Kini koji nije bio uključen u studiju. Ali on sumnja u krajnju tačnost koju pametni telefoni mogu da pruže. Ipak, „to je bolji pristup za grubu procenu bez [dodavanja] više senzora“, kaže on.

Podaci prikupljeni u skupu verovatno neće u potpunosti zameniti namenske senzore za nadgledanje mostova, slaže se Matarazzo. Ali mobilni telefoni su nepobedivi na nekoliko načina, kaže on. „Prednost je u pogodnosti i razmeri… To je sistem za detekciju mobilnih uređaja koji je već uspostavljen.“

Mostovi su ključni delovi saobraćajne infrastrukture. Ključno je sagledati promene u njima koje se mogu desiti danima i nedeljama, kaže Mataraco, umesto da proveravate mostove svakih nekoliko godina. „Ova tehnologija nam to omogućava.“