Tokom protekle decenije, odobrenje inhibitora imunih kontrolnih tačaka je revolucionisalo lečenje pacijenata sa uznapredovalim karcinomom pluća, pomažući mnogima da žive duže i poboljšavajući sveukupno preživljavanje od ove bolesti. Međutim, važno pitanje je ostalo bez odgovora: Koliko dugo pacijent sa uznapredovalim karcinomom ne-malih ćelija pluća (NSCLC), koji prima imunoterapiju kao deo svog početnog lečenja, treba da nastavi sa lečenjem?
Nova retrospektivna kohortna studija, objavljena danas u JAMA Oncologi i predstavljena na godišnjem sastanku Američkog društva za kliničku onkologiju (ASCO) 2023. (sažetak 9101) od strane istraživača iz Abramsonovog centra za rak Penn Medicine, sugeriše da je razumno prekinuti lečenje imunoterapijom na dve godine. sve dok im rak ne napreduje.
Istraživači nisu pronašli statistički značajnu razliku u ukupnom preživljavanju između pacijenata koji su prekinuli lečenje nakon dve godine i onih koji su nastavili lečenje neograničeno.
„Nadamo se da ovi podaci pružaju uveravanje da je prekid lečenja nakon dve godine validna strategija lečenja koja ne ugrožava ukupni preživljavanje“, rekla je glavni autor Lova Sun, MD, docent hematologije-onkologije na Medicinskom fakultetu Perelman na Univerzitet u Pensilvaniji. „U nedostatku definitivnih prospektivnih podataka o trajanju terapije – za koju će biti potrebne godine da se akumulira – naš cilj je bio da koristimo podatke posmatranja iz stvarnog sveta kako bismo pružili smernice o ovom važnom kliničkom pitanju.“
Odgovarajuća dužina lečenja ostaje otvoreno pitanje jer su ključna klinička ispitivanja koristila različita trajanja lečenja, a pošto su terapije odobrene i postale široko dostupne, mnogi pacijenti su nastavili sa terapijom nakon jedne do dve godine testirane u kliničkim ispitivanjima. Što duže pacijent nastavlja sa lečenjem, troškovi zdravstvene zaštite postaju veći – i za pacijenta i za zdravstveni sistem – i postoji stalni rizik od neželjenih efekata povezanih sa imunitetom.
U ovoj studiji, istraživači su analizirali deidentifikovane podatke iz nacionalnog elektronskog zdravstvenog kartona koji je uključivao pacijente sa uznapredovalim NSCLC koji su lečeni iu akademskim i u zajednici. Od 1.091 pacijenta koji su primili inhibitor imunološke kontrolne tačke kao deo svoje početne terapije (sam ili u kombinaciji sa hemoterapijom) i čiji rak nije nastavio da raste, samo jedan od pet je prekinuo imunoterapiju na dve godine i smatralo se da je „fiksno trajanje“. “ grupa za ovu analizu.
Ogromna većina onih koji su nastavili lečenje duže od dve godine smatrani su grupom „neograničenog trajanja“.
Tim je analizirao podatke i otkrio slične ukupne verovatnoće preživljavanja između dve grupe: 79% za fiksno trajanje i 81% za neograničeno trajanje.
„Na kraju krajeva, ovo polje je još uvek na vrhuncu određivanja najprikladnijeg trajanja za ove imunoterapije koje su bile toliko efikasne za pacijente sa uznapredovalim karcinomom pluća“, rekao je viši autor Charu Aggarval, MD, MPH, vanredni profesor Leslie M. Heisler za izvrsnost raka pluća u hematologiji-onkologiji u Penn. „Ova studija pruža važne podatke za koje se nadamo da će pomoći pacijentima da se osećaju manje zabrinutim zbog potencijalnih rizika od prekida terapije i više samopouzdanja ako odluče da prekinu lečenje nakon dve godine.“