Novo istraživanje u izdanju časopis Nacionalne sveobuhvatne mreže za rak iz decembra 2023. otkriva da su pacijenti liječeni imunoterapijom prve linije za uznapredovali karcinom pluća nemalih ćelija (NSCLC) pokazali slične rezultate u smislu preživljavanja, preživljavanja bez progresije i liječenja trajanje, bez obzira na rasu ili etničku pripadnost, čak i sa razlikama u prihodima i osiguranju.
Klinički istraživači su se fokusirali na pacijente u nedovoljno zastupljenim grupama za koje je obično manje verovatno da će biti uključeni u klinička ispitivanja imunoterapije koja su sprovedena do danas. Oni su analizirali rezultate od 248 pacijenata lečenih pembrolizumabom u periodu od 9 godina između 1. januara 2013. i 1. juna 2022. godine, pri čemu su pacijenti crne, latinoameričke i nehispanoameričke bele rase, svaki činili približno jednak procenat. Medijan ukupnog preživljavanja bio je 16,8 do 26,3 meseca, slično rezultatima koji su ranije prijavljeni u velikim prospektivnim kliničkim ispitivanjima.
„Nije bilo dovoljno informacija o tome kako je imunoterapija uticala na rasno i etnički marginalizovane pacijente sa rakom pluća u prošlosti, jer oni nisu bili dobro zastupljeni u većini prethodnih studija“, objasnio je glavni istraživač Matthev Lee, MD, MPH, docent. onkologije, Montefiore Einstein Comprehensive Cancer Center (MECCC).
„Nalazi iz ove studije bi mogli da promene način na koji brinemo o pacijentima i planiramo buduće studije raka pluća kako bismo bolje uključili sve pacijente. Dok je imunoterapija značajno poboljšala preživljavanje pacijenata sa karcinomom pluća u celini, postoje razlike u njenoj primeni među pojedincima različitih rasa i etničkih grupa. Ovaj nalaz bi potencijalno mogao da promoviše upotrebu imunoterapije u različitim populacijama pacijenata.“
Rezultati studije uključivali su i druge značajne nalaze. Dok rasa, etnička pripadnost, prihod i status osiguranja nisu statistički uticali na preživljavanje, istraživači su bili iznenađeni kada su otkrili da je veći BMI povezan sa dužim preživljavanjem bez napredovanja bolesti i kraćim vremenom do prekida terapije. Takođe su utvrdili da je lošiji ECOG Performance Status—standardizovani alat za merenje koliko sposoban pacijent može da se brine o sebi, obavlja redovne aktivnosti ili da se kreće — znatno verovatnije rezultira lošijim ishodima.
„Ova studija naglašava potencijalnu važnost prilagođavanja pristupa tretmanu u kliničkoj praksi, posebno za pacijente sa lošim statusom ECOG performansi“, rekao je viši istraživač Haiiing Cheng, MD, Ph.D., vanredni profesor onkologije i član MECCC Cancer Therapeutics Program istraživanja. „Postoji jasna potreba za budućim studijama da uključe nedovoljno zastupljene grupe pacijenata u klinička ispitivanja kako bi se potvrdili ovi nalazi i bolje usmjerili kliničku praksu.“
„Ova retrospektivna studija pruža dragocene informacije iz stvarnog sveta o kliničkim ishodima pacijenata iz nedovoljno zastupljenih rasnih/etničkih grupa koji su podvrgnuti imunoterapiji za metastatski NSCLC“, prokomentarisala je Debora S. Bruno, MD, MS, docent medicine, Univerzitet Case Vestern Reserve; Medicinski direktor, Jedinica za klinička istraživanja Dahms, Univerzitetske bolnice, Klivlendski medicinski centar, Seidman Cancer Center u Case Comprehensive Cancer Center, koji nije bio uključen u ovo istraživanje. „Pojedinci koji nisu iz Španije, crnci i latinoamerikanci bili su u velikoj meri nedovoljno zastupljeni u registracionim ispitivanjima imunoterapije za rak pluća. Kao rezultat toga, postoji mali broj podataka o prospektivnim ispitivanjima o efikasnosti i bezbednosti ove klase antineoplastičnih agenasa za takve pacijente.“
Dr Bruno, član NCCN panela sa smernicama za rak pluća/mezoteliom/timome i karcinome timusa, nastavio je: „Iako je svakako ohrabrujuće videti nedostatak rasnih i etničkih dispariteta u stvarnom svetu u kliničkim ishodima kada pacijenti dobijaju adekvatnu terapiju za svoju bolest, moramo nastaviti i težiti ravnopravnoj zastupljenosti svih pacijenata u prospektivnim onkološkim kliničkim ispitivanjima.“