Po prvi put otkrivena kompletna biblioteka Čarlsa Darvina

Po prvi put otkrivena kompletna biblioteka Čarlsa Darvina

Čarls Darvin — verovatno najuticajniji čovek nauke u istoriji, tokom svog radnog veka akumulirao je ogromnu ličnu biblioteku. Do sada je 85% njegovog sadržaja bilo nepoznato ili neobjavljeno.

Ove godine, poklapajući se sa Darvinovim 215. rođendanom, The Complete Work of Charles Darvin Online, naučni projekat koji vodi dr Džon van Vaj na Odeljenju za biološke nauke Nacionalnog univerziteta Singapura (NUS), objavio je onlajn katalog sa detaljima od 300 stranica. Darvinova kompletna lična biblioteka, sa 7.400 naslova u 13.000 tomova i predmeta, uključujući knjige, pamflete i časopise.

Prethodne liste su imale samo 15% cele njegove kolekcije. Darvinova biblioteka je takođe praktično ponovo sastavljena sa 9.300 linkova ka primercima dela koji su besplatno dostupni na mreži.

„Ovaj neviđeno detaljan pogled na kompletnu Darvinovu biblioteku omogućava nam da cenimo više nego ikad da on nije bio izolovana figura koja je radila sama, već stručnjak svog vremena koji se gradi na sofisticiranoj nauci i studijama i drugom znanju hiljada ljudi. Zaista, veličina i raspon radova u biblioteci pokazuje izuzetan obim Darvinovog istraživanja o radu drugih“, rekao je dr van Vaj.

Nakon njegove smrti 1882. godine, veliki deo Darvinove biblioteke je sačuvan i katalogizovan, ali mnogi drugi predmeti su raspršeni ili izgubljeni, a detalji o velikoj većini sadržaja nikada do sada nisu objavljeni. Dugi niz godina naučnici su nazivali Darvinovu biblioteku koja sadrži 1.480 knjiga, na osnovu onih koje su preživele u dve glavne kolekcije, Univerzitetu u Kembridžu i Daun Hausu.

Preko 18 godina projekat Darvin Online identifikovao je hiljade Darvinovih opskurnih referenci u njegovim sopstvenim katalozima i listama predmeta kao što su pamfleti i časopisi koji su prvobitno bili u njegovoj biblioteci. Svaka referenca zahtevala je svoju detektivsku priču da bi se otkrile publikacije koje je Darvin žurno snimio. Pored toga, prvi put su identifikovani detalji koji nedostaju kao što su autor, datum ili izvor isečaka u hiljadama zapisa iz starijih kataloga.

Glavni izvor informacija koji je pomogao da se otkrije originalni sadržaj je rukom pisani „Katalog biblioteke Čarlsa Darvina“ na 426 stranica, sastavljen iz 1875. Mukotrpno poređenje njegovih skraćenih unosa otkrilo je 440 nepoznatih naslova koji su se prvobitno nalazili u biblioteci.

Inventar njegovog doma napravljen nakon njegove smrti zabeležio je 2.065 uvezanih knjiga i nepoznat broj neuvezanih tomova i pamfleta. U salonu su snimljena 133 naslova i 289 tomova uglavnom nenaučne literature. Iznenađujuće, procenjivač zaostavštine je procenio da „Naučna biblioteka koja predstavlja knjige koje se odnose na nauku“ vredi samo 30 funti i 12 šilinga (oko 2.000 funti danas). Zaista, sve knjige su procenjene na samo 66 funti i 10 šilinga (oko £ 4.400 danas). Danas svaka knjiga koja je pripadala Darvinu vredi mnogo za kolekcionare.

Drugi izvori informacija koji su pomogli da se izgradi kompletna Darvinova biblioteka bili su spiskovi pamfleta, Darvinove sveske za čitanje, dnevnici Eme Darvin, Katalog knjiga datih Botaničkoj školi u Kembridžu 1908. i 30 tomova Darvinove korespondencije.

Predmeti koji još uvek postoje, ali nikada nisu bili uključeni na spiskove Darvinove biblioteke, uključuju njegovu nevezanu građu u biblioteci Univerziteta Kembridž, knjige koje se sada nalaze u drugim institucionalnim kolekcijama, privatne kolekcije i knjige prodate na aukcijama u poslednjih 130 godina. Kombinovanje ovih i mnogih drugih izvora dokaza omogućilo je rekonstrukciju Darvinove biblioteke.

Na primer, Darvinov primerak članka ornitologa Džona Džejmsa Odubona iz 1826: „Prikaz navika ćurećeg mišara (Vultura aura), posebno u cilju širenja opšte prihvaćenog mišljenja o njegovoj izuzetnoj moći mirisa“ prodat je u 1975. Darvin je istraživao ovu tačku tokom putovanja Bigla i zabeležio čitanje kritičara Audubona u izgubljenoj beležnici sa Galapagosa. Godine 2019. na aukciji se pojavila kopija romana Elizabet Gaskel iz 1880. „Žene i kćeri“.

Beleška u njoj beleži: „Ova knjiga je bila veliki favorit Čarlsa Darvina i poslednja knjiga koja mu je čitana naglas.“

Većina radova u Darvinovoj biblioteci je, ne iznenađuje, na naučnim temama, posebno o biologiji i geologiji. Ipak, biblioteka je takođe obuhvatala radove o poljoprivredi, uzgoju i ponašanju životinja, geografskoj distribuciji, filozofiji, psihologiji, religiji i drugim temama koje su zanimale Darvina, kao što su umetnost, istorija, putovanja i jezik. Većina radova je na engleskom, ali skoro polovina je na drugim jezicima, posebno nemačkom, francuskom i italijanskom, kao i holandskom, danskom, španskom, švedskom i latinskom.

Neke od stotina knjiga za koje se ranije nije znalo da se nalaze u Darvinovoj biblioteci uključuju Sun Pictures, knjigu stočića za kafu iz 1872. koja prikazuje fotografije umetničkih dela. Još jedna knjiga za koju nismo znali da su je Darvinovi kupili bila je kopija popularne naučne knjige o gorilama koja je bila u modi neposredno nakon što je objavljeno Poreklo vrsta: Istraživanja i avanture u ekvatorijalnoj Africi Paula Du Chaillua.

Od hiljada kraćih predmeta pronađeni su i u Darvinovoj biblioteci, kao što je broj nemačkog naučnog časopisa koji mu je poslat 1877. godine, a koji je sadržao prve objavljene fotografije bakterija i drugi članak zabavnog naslova Mrski ili Kolorado skakavac. U njegovoj kompletnoj biblioteci, Darvinovi eklektični izvori su tu da svi vide.