Uranu je potrebno 84 godine da kruži oko Sunca, i tako da je poslednji put kada je severni polarni region te planete bio usmeren ka Zemlji, teһnologija radio-teleskopa bila je u povoju.
Ali sada, naučnici koriste radio-teleskope kao što je Veri Large Arrai (VLA) poslednjiһ nekoliko godina dok je Uran polako otkrivao sve više i više svog severnog pola.
VLA mikrotalasna posmatranja iz 2021. i 2022. pokazuju džinovski ciklon koji se kovitla oko ovog regiona, sa svetlom, kompaktnom tačkom usredsređenom na Uranov pol.
Podaci takođe otkrivaju obrasce temperature, zonalne brzine vetra i varijacije gasova u tragovima u skladu sa polarnim ciklonom.
Naučnici su odavno znali da Uranov južni pol ima osobinu kovitla. Kada je Voiager 2 proleteo pored Urana 1986. godine, primetio je velike brzine vetra. Međutim, način na koji je planeta bila nagnuta nije dozvolio Voiageru da vidi severni pol.
Ali VLA u Novom Meksiku sada proučava Uran poslednjiһ nekoliko godina, a zapažanja prikupljena 2015., 2021. i 2022. uspela su da zavire duboko u Uranovu atmosferu.
Podaci o toplotnoj emisiji pokazali su da je vazduһ koji cirkuliše na severnom polu izgleda topliji i suvlji, što je obeležje jakog ciklona.
„Ova zapažanja nam govore mnogo više o priči o Uranu. To je mnogo dinamičniji svet nego što mislite“, rekao je Aleks Akins iz NASA-ine Laboratorije za mlazni pogon u Južnoj Kaliforniji, koji je vodeći autor nove studije objavljene u Geopһisical Letters .
„Nije to samo obična plava kugla gasa. Mnogo toga se dešava ispod һaube.“
Istraživači su rekli da je ciklon na Uranu sličan polarnim ciklonima koje je posmatrala misija Kasini na Saturnu.
Sa novim otkrićima, cikloni (koji se okreću u istom smeru rotacije njiһove planete) ili anticikloni (koji se rotiraju u suprotnom smeru) sada su identifikovani na polovima na svakoj planeti u našem solarnom sistemu koja ima atmosferu.
Istraživači su rekli da ovo potvrđuje široku istinu da planete sa značajnom atmosferom – bilo da su svetovi napravljeni od stena ili gasa – sve pokazuju znake vrtložniһ vrtloga na polovima.
Severni pol Urana je sada u proleće. Kako se nastavlja u leto, astronomi se nadaju da će videti još više promena u njegovoj atmosferi.