Plutajući dronovi koji hvataju vodu mogu uhvatiti mikroplastiku

Plutajući dronovi koji hvataju vodu mogu uhvatiti mikroplastiku

Poslednjih godina, mikroplastika je privukla značajnu pažnju zbog njenog otkrivanja u vodi iz slavine i flaširanoj vodi, kao iu rekama, jezerima i okeanima.

Konvencionalne tehnologije filtriranja za prečišćavanje vode imaju poteškoća u efikasnom filtriranju mikroplastike različitih veličina i oblika i sklone su začepljenju. Pored toga, obnavljanje malih čestica zahteva izuzetno fine filterske mreže, što povećava pritisak i drastično smanjuje efikasnost filtera.

Štaviše, nisu efikasni u otvorenim prostorima kao što su jezera, reke ili okeani, gde se zagađenje mikroplastikom povećava.

Dr Seong Jin Kim i Mioung-Voon Moon iz Centra za istraživanje ekstremnih materijala pri Korejskom institutu za nauku i tehnologiju (KIST) razvili su novi nivo tehnologije uklanjanja mikroplastike, nudeći obećavajuće rešenje za ovaj rastući problem. Razvili su plutajući dron opremljen hidrofilnim strukturama zuba koje koriste površinski napon za skidanje mikroplastike.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Napredna nauka.

Srž pristupa tima je hidrofilna struktura čegrtaljke. Ovaj dizajn formira vodeni most koji se formira između zuba zbog svog afiniteta prema vodi, što maksimizira površinski napon vode za prianjanje mikroplastike na zube.

Ovaj pristup omogućava uklanjanje mikroplastike veličine od 1 mikrometar (μm) do 4 milimetra, rešavajući izazove sa kojima se suočavaju tradicionalne tehnologije filtriranja u pogledu veličine i oblika. Takođe obezbeđuje pouzdan rad bez rizika od začepljenja.

Tehnologija je postigla preko 80% efikasnosti oporavka za različite vrste mikroplastike, uključujući ekspandirani polistiren, polipropilen i polietilen.

Konkretno, hidrofilna struktura plutajućeg drona može se koristiti za uklanjanje mikroplastike u realnom vremenu u velikim vodenim tijelima kao što su okeani, jezera i rijeke. Dron može da se kreće autonomno i prečišćava kvalitet vode poput kućnog robotskog usisivača, pokazujući svoju svestranost izvan ograničenja postojećih fiksnih sistema

„Ova tehnologija se može primeniti ne samo na plutajuće dronove, već i na stacionarne sisteme kao što su filteri za prečišćavanje vode u farmama akvakulture“, rekao je dr Mun. „Takođe se može proširiti u kućni filter za prečišćavanje vode koji pojedinci mogu koristiti u svom svakodnevnom životu.“