Plodnost muve cece oštećena nakon samo jednog toplotnog talasa, otkriva studija

Plodnost muve cece oštećena nakon samo jednog toplotnog talasa, otkriva studija

Na plodnost i ženki i mužjaka muve cece utiče samo jedno toplo vreme, otkrili su istraživači sa Univerziteta u Bristolu i Univerziteta Stelenboš u Južnoj Africi.

Efekti jednog toplotnog talasa osetili su se čak i kod potomaka roditelja izloženih toploti, pri čemu se rađalo više ćerki nego sinova.

Studija, objavljena danas u Proceedings of the Royal Society B, pomaže da se objasni zašto se cece smanjuje u nekim delovima njihovog areala u Africi. Ovo ima važne implikacije na bolest koju šire, posebno na bolest spavanja kod ljudi i naganu kod goveda.

Vodeći autor dr Hester Veaving sa Bristolske škole bioloških nauka je rekao: „Jedan toplotni talas je oštetio plodnost i muške i ženske muve cece koje šire bolesti, što je dovelo do opadanja populacije.

„Na kraju krajeva, toplotni talasi mogu dovesti do gubitka biodiverziteta insekata kroz direktnu smrt i gubitak plodnosti, što je zabrinjavajuće s obzirom da se toplotni talasi povećavaju po učestalosti i intenzitetu zbog tekućih klimatskih promena.

Naučnici znaju da je kod mnogih životinja plodnost oštećena na manje ekstremnim temperaturama od onih koje ih ubijaju. U nekim slučajevima, životinje mogu postati potpuno sterilne kao odgovor na toplotu, što ih čini nesposobnim da proizvedu potomstvo. Generalno, plodnost muškaraca je osetljivija na temperaturu od plodnosti žena, tako da su trenutni rezultati iznenađujući.

Tim je izveo eksperimente u laboratoriji koristeći vodena kupatila u Bristolu da bi oponašao događaj toplotnog talasa. Da bi utvrdili da li su ženke ili mužjaci osetljiviji na toplotni talas, izložili su ih toploti odvojeno, a zatim ih uparili sa neeksponiranim pripadnicima suprotnog pola. Izmerili su koliko su potomaka muve proizvele i koliko se smrti dogodilo tokom šest nedelja nakon toplotnog talasa.

Dr Viving je rekao: „Pogledali smo ovo kod muva cece koje su širile bolest spavanja u podsaharskoj Africi na ljude, stoku i divlje životinje.

„Oni su fascinantni insekti jer razvijaju jedno po jedno jaje, hraneći ga kao larvu in utero supstancom nalik mleku. Majka će tada roditi larvu koja može biti iste težine kao oni sami.“

Istraživači su pokazali da muška plodnost kao osetljivija na toplotu nije uobičajena za sve insekte.

Viši autor studije, dr Sinead Ingliš, rekao je: „Naša studija pruža važan uvid u to kako će klimatske promene uticati na insekte koji prenose bolesti. bube ili voćne mušice“.

Sada bi trebalo izmeriti dalje vrste insekata kako bi se videlo da li je ovaj rezultat široko rasprostranjen među drugim vrstama insekata sa važnim implikacijama na njihovu globalnu distribuciju u uslovima klimatskih promena.