Planirani porođaj može značajno smanjiti preeklampsiju, vodeći uzrok smrti majki

Planirani porođaj može značajno smanjiti preeklampsiju, vodeći uzrok smrti majki

Više od polovine svih slučajeva preeklampsije koji se javljaju tokom 37-42 nedelje trudnoće (u terminu) može se sprečiti porođajem na vreme, kao što je zakazana indukcija ili porođaj carskim rezom, prema novom istraživanju objavljenom danas u časopisu Hipertension.

Preeklampsija je najopasniji oblik visokog krvnog pritiska (≥140/90 mm Hg) tokom trudnoće i vodeći je uzrok smrti majki širom sveta. Preeklampsija je potencijalno opasna po život i pogađa 1 od 25 trudnoća u Sjedinjenim Državama. Stanje se obično dijagnostikuje nakon 20 nedelja trudnoće. Simptomi uključuju glavobolje, promene vida i oticanje ruku, stopala, lica ili očiju kod majke; ili promena u blagostanju bebe. Preeklampsija takođe ukazuje da postoji povećan rizik od razvoja srčanih komplikacija kod žena kasnije u životu.

Prevremeni porođaj može se smatrati opcijom za žene koje razviju preeklampsiju tokom 20-36 nedelja trudnoće; međutim, većina preeklampsije se javlja tokom vremenskog okvira koji se naziva terminom, a to je između 37-42 nedelje trudnoće. Dok je skrining za preeklampsiju rutinski tokom trudnoće, postoje ograničene mogućnosti lečenja koje su dokazano bezbedne i efikasne. Niske doze aspirina više nego prepolovljuju rizik od preuranjene preeklampsije među rizičnim ženama, međutim, aspirin ne utiče na rizik od preeklampsije u terminu, koja je tri puta češća od preeklampsije prevremeno rođene i povezana sa više komplikacija za majke i bebe.

Strategije rađanja na vreme, uključujući indukovani porođaj i carski rez koji su planirani unapred, već se široko praktikuju iz različitih razloga. Međutim, oni se retko koriste kao intervencija za sprečavanje preeklampsije u terminu.

„Porođaj na vreme moguće je postići u mnogim bolnicama ili zdravstvenim centrima“, rekla je glavna autorka studije Laura A. Magee, MD, profesorka zdravlja žena na King’s College u Londonu, „tako da naš predloženi pristup prevenciji preeklampsije u terminu ima ogroman potencijal za globalno dobro u nezi porodilja“.

Istraživači su pregledali više od 10 godina zdravstvene kartone za skoro 90.000 trudnoća u dve bolnice (King’s College Hospital, London i Medvej pomorska bolnica, Gilingem) u Velikoj Britaniji. Bilo je 57.131 trudnoća sa zdravstvenim kartonima u periodu od 11. do 13. nedelje (između 11. i 20. godine) , u kojoj je bilo 1.138 slučajeva preeklampsije u terminu; i 29.035 trudnoća od 35 do 36 nedelja (između 2016. i 2018.), u kojima je bilo 619 slučajeva preeklampsije u terminu. U analizi, istraživači su procenili rizik od preeklampsije i potencijalne koristi od poremećenog porođaja za obe grupe sa standardnim kliničkim kriterijumima za preeklampsiju i modelom za predviđanje rizika (računarski program koji predviđa rizik od preeklampsije na osnovu različitih individualnih faktora, kao što su istorija majke, krvni pritisak , ultrazvuk i test krvi).

Većina žena u skupu podataka bila je u ranim 30-im godinama, samoidentifikovane kao bele i imale su indeks telesne mase na gornjim granicama normale. Oko 10% žena u analizi se takođe identifikovalo kao pušače; manje od 3% je imalo anamnezu visokog krvnog pritiska, dijabetesa tipa 2 ili autoimune bolesti; a samo 3,9% prijavilo je porodičnu istoriju preeklampsije.

Preeklampsija u terminu se javlja sa sličnom učestalošću kada su učesnici skrining tokom prvog tromesečja upoređeni sa onima koji su pregledani tokom trećeg trimestra. U proseku, žene uključene u studiju porađale su se u 40. nedelji, a dve trećine svih učesnika je doživelo spontani početak porođaja. Otprilike jedna četvrtina žena uključenih u analizu imala je carski rez.

Analiza pokazuje da, kada se koristi modeliranje rizika umesto standardnog kliničkog skrininga, porođaj na vreme može da se pokaže kao efikasna intervencija za smanjenje za više od polovine rizika od preeklampsije u terminu.

„Naši nalazi sugerišu da se više od polovine slučajeva preeklampsije u terminu može sprečiti vremenski ograničenim (planiranim) rođenjem“, rekla je Magee. „Važno je napomenuti da je veći rizik od preeklampsije u terminu bio povezan sa ranijim spontanim početkom porođaja, tako da je kod žena sa najvećim rizikom već bila manja verovatnoća da će se poroditi blizu svog termina.

Ograničenja za istraživanje su uključivala to što učesnicima nisu pružene nikakve intervencije; istraživači su potencijalni rizik izračunavali samo kroz modeliranje rizika. Pored toga, studija nije ispitala potencijal za preeklampsiju nakon porođaja. Iako je ovo bila opservaciona studija koja koristi modeliranje za predviđanje smanjenja rizika za preeklampsiju u terminu, istraživači su primetili da prednosti studije uključuju veliku populaciju zastupljenih žena i da su indukcija porođaja i porođaj carskim rezom široko dostupne opcije. Međutim, randomizirana klinička ispitivanja, studije u kojima se pojedinci biraju nasumično da primaju tretman u odnosu na nikakav tretman ili alternativni tretman, potrebna su da bi se procijenila sigurnost i efikasnost porođaja na vrijeme kao odgovarajuća intervencija za smanjenje preeklampsije u terminu.

U februaru 2023., Američko udruženje za srce objavilo je naučnu izjavu, Optimiziranje kardiovaskularnog zdravlja pre trudnoće radi poboljšanja ishoda kod trudnica i osoba nakon porođaja i potomstva, u kojoj se detaljno navode prednosti ranih intervencija za podršku kardiovaskularnom zdravlju prije i između trudnoće (tokom trudnoće). U izjavi su istaknute intervencije vezane za ishranu, prestanak pušenja i smanjenje telesne težine koje mogu smanjiti učestalost neželjenih ishoda trudnoće pri porođaju (kao što su hipertenzivni poremećaji trudnoće, prevremeni porođaj, porođaj male za gestaciono doba ili gestacijski dijabetes). Potrebna su dodatna istraživanja da bi se bolje razumela veza između sveobuhvatne kardiovaskularne zdravstvene zaštite tokom trudnoće i učestalosti neželjenih ishoda trudnoće.