Ribonukleinska kiselina (RNK) postala je ključni element u molekularnoj medicini, posebno nakon uspeha RNK vakcina tokom pandemije COVID-19. Ipak, iako je RNK postala deo svakodnevnog vokabulara, njene kompleksne funkcije i dalje predstavljaju veliku naučnu misteriju.
Centar za RNK na Univerzitetu Braun, pod vođstvom profesora Huana Alfonza, postao je vodeća institucija u istraživanju RNK. Fokusirajući se na osnovna otkrića i primenu RNK u terapijama, centar takođe predvodi globalni projekat sekvenciranja celokupne ljudske RNK, poznat kao projekat Human RNome. Cilj ovog ambicioznog poduhvata je identifikacija i kvantifikacija svih RNK molekula i njihovih modifikacija u ljudskim ćelijama, kako zdravim tako i bolesnim.
Alfonzo naglašava da istraživanje RNK zahteva multidisciplinarni pristup, uključujući biohemiju, genetiku, ćelijsku biologiju i bioinženjering. Jedan od ključnih izazova je razvoj tehnologije koja može precizno sekvencionirati i interpretirati RNK molekule. Pored toga, istraživači se fokusiraju na manipulaciju RNK za terapeutske svrhe, kao što je kreiranje specifičnih vakcina ili lečenje bolesti poput raka.
Centar za RNK na Univerzitetu Braun okuplja vodeće stručnjake iz različitih oblasti kako bi zajedno istraživali, eksperimentisali i razvijali inovativna rešenja. Prema Alfonzu, saradnja i radoznalost su ključne za napredak u razumevanju i primeni RNK, što bi moglo doneti revoluciju u medicinskoj nauci i terapiji u narednim godinama.