Studija otkriva metaboličke promene povezane sa seksualnim i fizičkim zlostavljanjem

Studija otkriva metaboličke promene povezane sa seksualnim i fizičkim zlostavljanjem

Pilot studija sprovedena na Univerzitetu istočne Finske otkrila je da su metaboliti povezani sa oksidativnim stresom i putem transsulfuracije metabolizma sa jednim ugljenikom povezani sa istorijom seksualnog ili fizičkog zlostavljanja kod depresivnih adolescenata. Oksidativni stres i transsulfuracija su usko povezani i međusobno regulišu funkcije, a igraju ulogu u zapaljenju, što se takođe prepoznaje kao mogući mehanizam traume.

Rezultati su objavljeni u časopisu European Journal of Psichotraumatologi u specijalnom izdanju pod naslovom „Biološki mehanizmi koji leže u osnovi negativnih ishoda mentalnog zdravlja nakon traume“.

„Iako su rezultati očigledno preliminarni i zahtevaju dalju potvrdu, obim sličnih nalaza u literaturi koji se odnose na biološke efekte traume je ubedljiv. Oksidativni stres i inflamatorni sistem često su povezivani sa posttraumatskim stresom. Oksidativni stres se odnosi na višak nestabilnih molekula koji sadrže kiseonik, koji oštećuju ćelije i imaju brojne posledice, dok je krajnji proizvod transsulfuracije antioksidans koji nadoknađuje tu štetu“, kaže doktorski istraživač Karolina Kurkinen sa Univerziteta istočne Finske.

Studija je obuhvatila 76 ambulantnih pacijenata depresivnih adolescenata, čiji su uzorci krvi analizirani masenom spektrometrijom radi određivanja koncentracije specifičnih metabolita. Pored metabolita koji učestvuju u oksidativnom stresu i transsulfuraciji, utvrđeno je da su metaboliti povezani sa metioninskim ciklusom metabolizma sa jednim ugljenikom, mitohondrijalnom disfunkcijom i upalom takođe povezani sa istorijom zlostavljanja kod ovih pacijenata. Ove asocijacije su postale manje nakon uzimanja u obzir pozadinskih varijabli vezanih za depresiju i način života.

Ovu istraživačku pilot studiju treba ponoviti sa većim skupom podataka koji obuhvata pacijente sa posttraumatskim stresnim poremećajem i zdrave kontrole. Pored toga, buduća istraživanja bi mogla da ispitaju nivoe hormona osovine hipotalamus-hipofiza-nadbubrežne žlezde i interleukina kako bi se stres i upale bolje uzeli u obzir.

„Depresija je veoma čest simptom kod traumatizovanih pacijenata, ali i simptomi vezani za borbu i bekstvo, koji se odnose na stres i aktivaciju simpatičkog nervnog sistema. Bilo bi interesantno dalje istražiti biološke mehanizme iza ova dva različita klastera simptoma, kako se preklapaju i utiču jedni na druge, i koji putevi bi bili najkorisniji da se interveniše traumatizovanom pacijentu“, kaže Kurkinen.