Otkrivena zlatna ostava u drevnom grčkom gradu Notionu pruža uvid u istoriju persijskog darika

Otkrivena zlatna ostava u drevnom grčkom gradu Notionu pruža uvid u istoriju persijskog darika

Tim istraživača sa Univerziteta u Mičigenu, pod vođstvom arheologa Kristofera Ratea, otkrio je izuzetno vrednu ostavu zlatnika u drevnom grčkom gradu Notion, smeštenom u zapadnoj Turskoj. Novčići, koji prikazuju lik klečećeg strelca, verovatno su korišćeni za plaćanje plaćenika i potiču iz Persijskog carstva, a kovani su u Sardu, 60 milja severoistočno od Notiona.

Ostava, koja je datovana u 5. vek pre nove ere, pruža važan uvid u vremensku liniju i istoriju persijskog darika, zlatnog novčića koji je korišćen od kasnog 6. veka p.n.e. do osvajanja Persijskog carstva od strane Aleksandra Velikog 330. p.n.e. Istraživači su napomenuli da je ovakvo otkriće retko, jer se novčići od plemenitih metala obično ne zakopavaju bez namere da se povrate.

Prema Rateu, ostava je pronađena zakopana u malom loncu u uglu sobe, ispod helenističke kuće, i može biti povezana sa vojnim operacijama u regionu oko Notiona. Arheolozi su otkrili i fragmente grnčarije iz 5. veka pre nove ere u ranijim slojevima temelja kuće, što ukazuje na duže naseljenost grada.

Pojava persijskih darika u regionu Notiona povezana je sa istorijskim događajima i sukobima između persijskih i atinskih sila. Istoričari smatraju da je otkriće ostave moglo biti rezultat vojnog sukoba ili drugih istorijskih događaja koji su se odvijali u tom periodu.

Istraživači iz Univerziteta u Mičigenu, u saradnji sa Univerzitetom Sinop i uz odobrenje turskog Ministarstva kulture i turizma, nastaviće iskopavanja kako bi bolje razumeli arheološki kontekst i funkciju ostave. Kovanice će biti proučavane u Arheološkom muzeju Efes u Turskoj, što će pružiti dodatne informacije o datumu, funkciji i istorijskim implikacijama ovog značajnog nalaza.