Lin Ingram, dugogodišnji pčelar iz Somerseta, suočava se sa rastućim problemom falsifikovanog meda koji preti da ugrozi industriju i zdravlje potrošača. Falsifikacija meda postala je sofisticirana sa napretkom tehnologije, uz upotrebu sirupa i veštačkih zaslađivača koji mogu da prevare testove autentičnosti.
Ingram je osnovala UK mrežu autentičnosti meda (HAN UK) 2021. godine, kako bi se borila protiv prevara i povećala svest o prirodnom medu. Prevara je ozbiljan problem, jer falsifikovani med može biti prodavan po niskim cenama, što može ugroziti pčelare koji se bave ozbiljnim poslovanjem i oprašivanjem useva.
Britansko udruženje pčelara, čiji je Ingram ambasador, naglašava potrebu za prepoznavanjem problema i zaštitom industrije. U maju je EU ažurirala propise kako bi poboljšala oznaku proizvoda i omogućila bolju sledljivost meda. Međutim, Britanija, koja je sada van EU, ne primenjuje tako stroge standarde, što može dovesti do obmanjivanja potrošača.
Prema poslednjim podacima, 46% testiranog meda u EU označeno je kao potencijalno falsifikovano, a većina sumnjivih pošiljki potiče iz Kine. Velika Britanija, koja je drugi najveći uvoznik meda u Evropi, suočava se sa sličnim problemima, a značajne količine meda ostaju na domaćem tržištu.
Laboratorija Univerziteta Aston u Birmingemu koristi naprednu spektroskopiju fluorescentne ekscitacije-emisije (FLE) kako bi identifikovala falsifikovani med na molekularnom nivou. Ova tehnologija omogućava brzo i precizno otkrivanje prevara, a cilj je da se stvori verzija testa koja će biti dostupna proizvođačima i potrošačima, potencijalno putem pametnih telefona.
Ingram i njen tim veruju da će ovakva tehnologija pomoći u uspostavljanju jedinstvenih standarda za testiranje meda i zatvoriti praznine u međunarodnoj regulaciji, ali naglašavaju da je potrebna veća vladina kontrola kako bi se rešio problem falsifikacije.