Studija objavljena u časopisu Globalna ekologija i očuvanje pokazuje da su blokade COVID-19 imale pozitivan uticaj na kvalitet staništa vrsta.
Satelitski podaci o varijablama životne sredine i česticama zagađivača, kao i informacije o mobilnosti ljudi i distribuciji vrsta, dobijeni u periodu od 2017. do 2022. godine, potvrđuju da je ljudska neaktivnost, posledica zatvaranja COVID-19, imala pozitivne efekte na biodiverzitet; posebno o kvalitetu staništa vrsta. Kada se smanji mobilnost i zagađenje ljudi, poboljšava se kvalitet prostora u kojima žive vodozemci, gmizavci, ptice, sisari i biljke, što otvara vrata promociji praksi koje pauziraju ili smanjuju ljudske aktivnosti, kao što je rad na daljinu.
Ovo je potvrđeno u studiji koju je sproveo istraživač iz ekološke oblasti UCO Salvador Arenas Kastro, zajedno sa portugalskim istraživačima Neftali Silero, Joao Carlos Campos i Joao Alirio. Da bi to uradio, tim je proučavao kvalitet staništa svakih osam dana u periodu od 5 godina za skoro 400 vrsta na Iberijskom poluostrvu, koristeći podatke dobijene od satelita koji izveštavaju o različitim karakteristikama ekosistema, kao što su njihov kvalitet vegetacije i njihov funkcionalne karakteristike.
Konkretno, bili su zainteresovani za albedo (koji izveštava o energetskom bilansu), evapotranspiraciju (ravnotežu vode), indekse vegetacije (koji izveštavaju o biomasi i produktivnosti) i refleksiju i temperaturu zemljine površine. Ovi podaci su analizirani od jula 2017. do avgusta 2022. godine (odnosno pre, tokom i posle pandemije), otkrivajući ukupan negativan trend u kvalitetu staništa.
Kada je ova informacija dobijena, tim je verifikovao rezultate sa drugim podacima koji se odnose na pauze u ljudskoj aktivnosti kao rezultat zatvaranja: toksične čestice u suspenziji kao rezultat sagorevanja fosilnih goriva (azot-dioksid i ugljen-monoksid), čestice u suspenziji manje od deset mikrona (prašina, pepeo, čađ, polen…) i podatke o pokretljivosti.
Nametanjem rezultata o kvalitetu staništa vrste na podatke o česticama i pokretljivosti, tim je uvideo da postoji veza; kada su počela blokada, zagađenje se smanjilo i kvalitet staništa se povećao za sve vrste, prevazilazeći sezonski karakter. „U prvom zatvaranju, na primer, kvalitet staništa se povećao nakon samo nekoliko dana, što je dovelo do smanjenja suspendovanih čestica i mobilnosti ljudi“, objašnjava istraživač Arenas Kastro.
Iako su dugotrajna zatvaranja imala negativne efekte na prirodu (kao što je povećanje požara i krivolov) i mogu dovesti do društvenih nemira, istraživanja pokazuju koristi koje su imala ne samo na vrste, već i na ljude. „Ukoliko se poboljša kvalitet staništa u kojima žive vrste, biće više vode, i to boljeg kvaliteta; vazduh će biti čistiji, a prirodni resursi pristupačniji, što će nas učiniti srećnijim, zdravijim i povezanijim. kaže Arenas Kastro, zaključujući da „veći biodiverzitet favorizuje zdravlje i društveno blagostanje“.