Paralelne grupne zanatske aktivnosti su se pokazale efikasnim u radnoj terapiji

Paralelne grupne zanatske aktivnosti su se pokazale efikasnim u radnoj terapiji

Istraživački tim sa Fakulteta za rehabilitaciju na Univerzitetu Osaka Metropolitan istraživao je elektrofiziološke prednosti rada u prisustvu drugih iz perspektive aktivnosti mozga i autonomnog nervnog sistema. Istraživači su otkrili da je parasimpatička aktivnost – koja ukazuje na opuštanje – bila značajno veća kada su dve osobe radile odvojeno nego kada je jedna osoba radila sama.

Ovo sugeriše da uređenje prethodnog stanja u radnoj terapiji za osobe sa visokim nivoom napetosti ili anksioznosti u kliničkim okruženjima može potencijalno pomoći u ublažavanju ovih osećanja.

U psihijatriji, radna terapija obuhvata ne samo odnos pojedinca-terapeuta već i profesionalne aktivnosti i grupni rad. U kliničkoj praksi, smatralo se da je više pojedinaca uključeno u različite aktivnosti u istoj prostoriji kao deo radne terapije. Međutim, postoji nedostatak jasnih elektrofizioloških dokaza koji podržavaju ovaj pristup.

U međuvremenu, prethodne studije su pokazale da samo izvođenje zanatskih aktivnosti može dovesti do stanja fokusirane pažnje, što je vidljivo iz specifičnih obrazaca moždanih talasa povezanih sa koncentracijom. Takođe je utvrđeno da pojedinci koji pokazuju takve obrasce moždanih talasa doživljavaju povećanje parasimpatičke aktivnosti, koja preovladava u uslovima opuštanja.

Kombinujući ova dva aspekta, istraživački tim predvođen profesorom Riouhei Ishiijem i diplomiranim studentom Junia Orui, sa Fakulteta za rehabilitaciju na Univerzitetu Osaka Metropolitan, ispitao je elektrofiziološku efikasnost obavljanja zanatskih aktivnosti u prisustvu drugih. Studija je objavljena na internetu u časopisu Neuropsichobiologi.

Tim je merio i analizirao moždane talase i aktivnost autonomnog nervnog sistema tokom zanatskih aktivnosti kod 30 zdravih mladih odraslih osoba pod sledeća tri uslova: pojedinac je obavljao zanatsku aktivnost sam (stanje sam); dva lica koja se samostalno bave zasebnim zanatskim poslovima (uporedno stanje); a učestvovale su dve osobe, pri čemu je jedna osoba obavljala zanatsku delatnost dok je druga posmatrala (neparalelno stanje).

Rezultati eksperimenta su otkrili da je parasimpatička aktivnost značajno veća u paralelnom stanju nego u samostalnom stanju. Pored toga, u svim uslovima, pojedinci koji su pokazivali obrasce moždanih talasa u vezi sa koncentracijom tokom zanatskih aktivnosti pokazali su značajno povećanje parasimpatičke aktivnosti u poređenju sa onima koji nisu pokazivali takve obrasce moždanih talasa.

„Ova studija pruža elektrofiziološke dokaze da rad u prisustvu vršnjaka i fokusiranje na zanatske aktivnosti može podstaći parasimpatičku aktivnost, čak i bez fizičkog kontakta ili verbalne interakcije“, rekao je Orui. „U budućnosti, cilj nam je da istražimo strukture i okruženja za efikasniju radnu terapiju na osnovu ovih nalaza.“