Paleontolozi identifikuju novi rod fosilnih riba

Paleontolozi identifikuju novi rod fosilnih riba

Gobies ili Gobioidei su jedna od najbogatijih grupa morskih i slatkovodnih riba u Evropi. Provodeći većinu svog života na dnu plitkih vodenih tijela, oni daju značajan doprinos funkcionisanju mnogih ekosistema.

Sa identifikacijom novog roda fosilnog slatkovodnog bića, studenti međunarodnog master programa Geobiologija i paleobiologija na LMU i paleontolog Betina Rajhenbaher, profesorka na Odseku za nauke o Zemlji i životnoj sredini na LMU, došli su do otkrića koje pruža kritičan uvid u evolucionu istoriju ovih riba.

Nalaz je objavljen u Časopisu za sistematsku paleontologiju.

Male ribe iz novog roda †Simpsonigobius, veličine do 34 mm, otkrivene su u stenama starim 18 miliona godina u Turskoj i obeležene su izrazitom kombinacijom morfoloških karakteristika, uključujući otolite (kamenčiće za sluh) jedinstvenog oblika.

Da bi utvrdili odnose †Simpsonigobiusa unutar gobioidnog filogenetskog stabla, istraživači su koristili filogenetski skup podataka „totalnih dokaza“, koji su poboljšali kako bi kombinovali ukupno 48 morfoloških karaktera i genetskih podataka iz pet gena za 48 živih i 10 fosilnih vrste .

Pored toga, tim je po prvi put upotrebio „datiranje saveta“ za fosilne gobioidne vrste. Ovo je filogenetska metoda u kojoj se starost fosila (= vrhova) uključenih u filogenetsko stablo koristi da bi se zaključilo vreme evolucione istorije cele grupe.

Rezultati pokazuju da je novi rod najstariji član porodice Okudercidae zasnovan na skeletu — koja je klasifikovana među „moderne“ gobije (porodice Gobiidae i Okudercidae) — i najstariji slatkovodni gobi u ovoj modernoj grupi.

Analiza datiranja na vrhu procenila je pojavu Gobiidae pre 34,1 milion godina, a Okudercidae pre 34,8 miliona godina, što je u skladu sa prethodnim studijama o datiranju korišćenjem drugih metoda. Štaviše, stohastičko mapiranje staništa, u koje su istraživači po prvi put uključili fosilne gobije, otkrilo je da su gobiji verovatno posedovali široku toleranciju na slanost na početku svoje evolucione istorije, što dovodi u pitanje prethodne pretpostavke.

„Otkriće †Simpsonigobius ne samo da dodaje novi rod Gobioidei, već takođe pruža vitalne tragove o evolucionoj vremenskoj liniji i adaptacijama staništa ovih različitih riba. Naše istraživanje naglašava važnost analize fosilnih zapisa korišćenjem savremenih metoda kako bi se postigla tačnija slika evolucionih procesa“, kaže Rajhenbaher.

Prvi autor Moric Dirnberger, trenutno doktorski kandidat na Univerzitetu u Monpeljeu, dodaje: „Očekuje se da će nalazi utrti put za dalje studije o evoluciji gobioida i ulozi faktora životne sredine u oblikovanju njihove raznolikosti.“