Pacijenti sa Parkinsonovom bolešću doživljavaju značajno smanjenje simptoma nehirurškim fokusiranim ultrazvučnim tretmanom

Pacijenti sa Parkinsonovom bolešću doživljavaju značajno smanjenje simptoma nehirurškim fokusiranim ultrazvučnim tretmanom

Pacijenti sa Parkinsonovom bolešću postigli su značajno poboljšanje u tremoru, pokretljivosti i drugim fizičkim simptomima nakon minimalno invazivne procedure koja uključuje fokusirani ultrazvuk, prema novoj studiji koja je danas objavljena u Nev England Journal of Medicine.

Kliničko ispitivanje su vodili istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Merilend (UMSOM) i uključivalo je 94 pacijenta sa Parkinsonovom bolešću koji su nasumično raspoređeni da se podvrgnu fokusiranom ultrazvuku kako bi ablairali ciljani region na jednoj strani mozga ili da bi imali lažnu proceduru. Skoro 70 procenata pacijenata u grupi tretmana se smatralo uspešnim reagovanjem na lečenje nakon tri meseca praćenja, u poređenju sa 32 procenta u kontrolnoj grupi koja je imala neaktivnu proceduru bez fokusiranog ultrazvuka.

Dve trećine onih koji su u početku reagovali na fokusirani ultrazvučni tretman nastavili su da imaju uspešan odgovor na tretman godinu dana kasnije.

Pacijenti su lečeni u Medicinskom centru Univerziteta Merilend (UMMC), akademskoj vodećoj bolnici za medicinski sistem Univerziteta Merilend, i na 15 drugih lokacija u Severnoj Americi, Aziji i Evropi.

„Ovi rezultati su veoma obećavajući i nude pacijentima sa Parkinsonovom bolešću novi oblik terapije za upravljanje simptomima. Nema rezova, što znači da nema rizika od ozbiljne infekcije ili krvarenja u mozgu“, rekao je autor studije Hauard Ajzenberg, dr. Raimond K. Thompson Profesor neurohirurgije na UMSOM i neurohirurg na UMMC.

Oko milion Amerikanaca ima Parkinsonovu bolest, neurodegenerativni poremećaj koji utiče na moždane ćelije ili neurone u određenom delu mozga koji proizvode hemijski dopamin u mozgu. Simptomi uključuju drhtanje, ukočenost i poteškoće sa ravnotežom i koordinacijom. Drugi tretmani za Parkinsonovu bolest uključuju lekove i duboku moždanu stimulaciju (DBS) hirurški implantiranim elektrodama. Lekovi mogu izazvati nevoljne, nestalne pokrete koji se nazivaju diskinezija jer se doze povećavaju da bi se kontrolisali simptomi. Obično se nudi kada lekovi ne uspeju, DBS uključuje operaciju mozga za ubacivanje elektroda kroz dva mala otvora na lobanji. Postupak nosi mali rizik od ozbiljnih neželjenih efekata, uključujući krvarenje u mozgu i infekciju.

„Naša studija će pomoći lekarima i pacijentima da donesu informisanu odluku kada razmatraju ovaj novi modalitet lečenja kako bi pomogli u boljem upravljanju simptomima“, rekao je koautor studije Paul Fishman, MD, Ph.D., profesor neurologije na UMSOM-u i neurolog na UMMC-u. . „Ali važno je da pacijenti shvate da nijedan od trenutno dostupnih tretmana neće izlečiti Parkinsonovu bolest.“

Fokusirani ultrazvuk je procedura bez rezova, koja se izvodi bez potrebe za anestezijom ili stacionarnog boravka u bolnici. Pacijenti, koji ostaju potpuno budni, leže u skeneru za magnetnu rezonancu (MRI), nose šlem sa sondom. Ultrazvučna energija je usmerena kroz lobanju na globus pallidus, strukturu duboko u mozgu koja pomaže u kontroli redovnog voljnog kretanja. MRI slike pružaju lekarima temperaturnu mapu područja koje se leče u realnom vremenu, kako bi precizno odredili metu i primenili dovoljno visoku temperaturu da bi je uklonili. Tokom procedure, pacijent je budan i pruža povratne informacije, što omogućava lekarima da prate neposredne efekte ablacije tkiva i da izvrše prilagođavanja po potrebi.

Uređaj, nazvan Ekablate Neuro, odobren je pre više od godinu dana od strane američke Uprave za hranu i lekove (FDA) za lečenje uznapredovale Parkinsonove bolesti na jednoj strani mozga. Odobrenje FDA je zasnovano na nalazima kliničkog ispitivanja UMSOM objavljenom danas. Postupak je sada široko dostupan u Medicinskom centru Univerziteta Merilend (UMMC). Međutim, to još nije pokriveno osiguranjem, uključujući Medicare, tako da pacijenti trenutno moraju da plaćaju iz svog džepa za proceduru.

„Fokusirani ultrazvuk je odobren od strane FDA samo za lečenje jedne strane mozga kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću, tako da bi u ovom trenutku mogao biti prikladniji za pacijente sa simptomima pretežno na jednoj strani“, rekao je koautor studije Vibhor Krishna, MD, profesor neurohirurgije na Univerzitetu Severne Karoline, Čapel Hil.

Dijagnostikovana Parkinsonova bolest 2020. godine, Melani Karlson, 41-godišnja majka malog deteta, otkrila je da su lekovi koje je uzimala za lečenje ovog stanja izazvali nekontrolisano drhtanje. Njeni simptomi su bili toliko jaki da je zavisila od šetača i nije mogla da odvede ćerku na igralište. Prošlog juna odlučila je da se fokusira na ultrazvuk u UMMC nakon što je saznala za odobrenje FDA.

„Fokusirani ultrazvuk je zaista bio transformativan. Toliko mojih finih motoričkih veština su se vratile. Ponovo stavljam olovku za oči i ponovo se tuširam bez pada“, rekao je Karlson. „Iskreno, ovo je jedna od najboljih godina mog života. Osećam se tako srećno. Nadam se da će više ljudi imati koristi od ove procedure.“

Pacijenti uključeni u ispitivanje – sa umerenom Parkinsonovom bolešću koji nisu dobro reagovali na lekove – lečeni su jednom sesijom fokusiranog ultrazvuka na strani mozga koja je kontrolisala stranu tela gde su simptomi bili ozbiljniji. Studija je osmišljena kao unakrsno ispitivanje, gde je 25 pacijenata u kontrolnoj grupi ponuđeno aktivno lečenje tri meseca nakon lažne procedure; 20 od 25 se odlučilo za tretman fokusiranim ultrazvukom i iskusilo je slične prednosti kao i početna grupa tretmana.

Oni u grupi za tretman imali su trenutno poboljšanje od najmanje tri poena na standardnoj proceni – merenje tremora, sposobnosti hodanja i ukočenosti u nogama i rukama – u poređenju sa poboljšanjem od 0,3 poena u kontrolnoj grupi. Takođe su osetili olakšanje od neželjenih efekata od Parkinsonovih lekova. Ponovo su procenjeni sa tri meseca i sa 12 meseci. Pacijenti će biti praćeni pet godina kako bi se procenilo koliko dugo traje lečenje i progresiju bolesti.

Neželjeni događaji iz procedure uključivali su glavobolju, vrtoglavicu i mučninu koji su se povukli u roku od dan ili dva nakon tretmana. Neki pacijenti su iskusili blage neželjene efekte fokusiranog ultrazvučnog tretmana, uključujući nejasan govor, probleme sa hodanjem i gubitak ukusa. Oni se obično rešavaju u prvih nekoliko nedelja.

Dr Ajzenberg i njegove kolege trenutno sprovode kliničko ispitivanje za testiranje uređaja Ekablate Neuro na obe strane mozga, dajući fokusirane ultrazvučne tretmane u dve sesije, u razmaku od šest meseci. „Do sada smo imali obećavajuće rezultate“, rekao je dr Ajzenberg.