Upozorenja na menijima smanjuju verovatnoću da potrošači naručuju hranu sa visokim sadržajem šećera

Upozorenja na menijima smanjuju verovatnoću da potrošači naručuju hranu sa visokim sadržajem šećera

Oznake upozorenja o dodatkom šećera smanjile su verovatnoću da će potrošači naručiti artikle koji sadrže velike količine dodatog šećera u onlajn eksperimentu koji su vodili istraživači Univerziteta Kalifornija, Davis. Oznake na jelovniku mogu pomoći da se potrošači informišu o iznenađujuće velikoj količini dodatog šećera čak iu najmanjim veličinama gaziranih pića ili u neočekivanim stavkama kao što su prelivi za salatu i sosovi.

U randomizovanom kontrolisanom ispitivanju, istraživači su otkrili da nalepnice upozorenja smanjuju za 2,2% verovatnoću naručivanja proizvoda sa visokim dodatkom šećera. Međutim, samo 21% potrošača koji su bili izloženi oznakama upozorenja o dodanom šećeru ih je primetilo. Među onima koji su primetili etikete, došlo je do smanjenja naručenog šećera za 4,9 grama u odnosu na kontrolnu grupu.

„S obzirom na učestalost konzumiranja hrane u restoranima, ovi skromni efekti mogu dovesti do značajnih promena u unosu šećera na nivou stanovništva, a etikete bi trebalo da motivišu restorane da smanje sadržaj šećera u svojim jelovnicima“, rekla je Dženifer Falbe, istraživač u Katedra za humanu ekologiju i glavni autor. Primetno je da se procenjuje da 21% kalorija koje se konzumiraju u Sjedinjenim Državama dolazi iz restorana.

Međutim, s obzirom na to da većina učesnika nije primetila oznake sa dodatkom šećera, dodao je Falbe, „naši nalazi takođe ukazuju na to da bi oznake menija trebalo da budu dizajnirane za veću vidljivost.

Studija, objavljena na mreži ove nedelje u American Journal of Preventive Medicine, posmatrala je ponašanje ljudi dok su simulirali naručivanje sa menija za restorane brze hrane i lanca restorana sa punom uslugom. Koautori su istraživači sa drugih univerziteta i Centra za nauku od javnog interesa.

Falbe je rekao da je ova studija prva koja je testirala oznaku upozorenja o dodavanju šećera u restoranskom meniju na ishode ponašanja. U studiji, potrošači su birali stavke menija koje bi želeli da naruče za večeru iz onlajn menija koji su uključivali uobičajenu hranu poput hamburgera, salata, pomfrita, pića (sa šećerom i bez šećera), gaziranih pića, kolačića, kolačića i smutija.

Više od 15.000 učesnika je regrutovano kako bi odgovaralo američkoj populaciji u pogledu starosti, pola, rase i etničke pripadnosti i obrazovanja. Polovina njih je nasumično raspoređena da biraju iz onlajn menija sa oznakama upozorenja o dodatkom šećera, dok je druga polovina izabrana iz menija bez oznaka za dodatak šećera (kontrolna grupa). U interventnoj grupi, oznake upozorenja su dodane na artikle koji sadrže preko 50% preporučene dnevne granice dodanog šećera. Istraživači su uspeli da snime ponašanje svih učesnika dok su simulirali naručivanje večere sa tih menija 2021.

Falbe i kolege su sproveli prethodne studije o razvoju takvih oznaka upozorenja, uključujući i onu koja je dizajnirala etikete menija sa dodatkom šećera na osnovu dizajna postojećih natrijumovih nalepnica upozorenja prisutnih na menijima u Njujorku i Filadelfiji.

Dok Uprava za hranu i lekove Sjedinjenih Država zahteva od velikih lanaca restorana da učine dostupnim neke informacije o ishrani u restoranima, trenutno ne postoji zahtev da se dodani šećer javno objavi za hranu u restoranima, rekli su istraživači.

„Ova praznina u informacijama ostavlja potrošače u mraku o tome koliko šećera sadrži hrana i piće koje konzumiraju“, rekla je DeAnna Nara, viši politički saradnik Centra za nauku u javnom interesu i koautor. „Znamo da lanci restorana poslužuju hranu i piće sa dodatkom šećera i da su posebno teška mesta za potrošače da se snađu i donesu zdrav izbor za sebe i svoje porodice, posebno za one koji se bave hroničnim bolestima.

„Ikone upozorenja pružaju potrošačima lako razumljive informacije i opremaju ih informacijama koje su im potrebne za donošenje informisanih odluka“, rekla je Nara. „Oni takođe imaju potencijal da podstaknu restorane da preispitaju svoje recepte, podstičući preformulaciju kako bi smanjili unos šećera.

Koautori studije uključuju istraživače sa UC Davis, Harvard T.H. Chan School of Public Health, Perelman School of Medicine na Univerzitetu u Pensilvaniji, Centar za nauku u javnom interesu u Vašingtonu, DC, i Univerzitet Severne Karoline u Chapel Hillu.