Lek koji se koristi za lečenje dijabetesa usporio je napredovanje motoričkih problema povezanih sa Parkinsonovom bolešću, navodi se u studiji objavljenoj u New England Journal of Medicine u sredu.
Parkinsonova bolest je razarajući poremećaj nervnog sistema koji pogađa 10 miliona ljudi širom sveta, a trenutno nema leka. Simptomi uključuju ritmično drhtanje poznato kao drhtanje, usporeno kretanje, oštećen govor i probleme sa balansiranjem, koji se vremenom pogoršavaju.
Istraživači su bili zainteresovani da istraže klasu lekova koji se nazivaju agonisti receptora GLP-1 – koji oponašaju hormon creva i koji se obično koriste za lečenje dijabetesa i gojaznosti – zbog njihovog potencijala da zaštite neurone.
Do sada su, međutim, dokazi o kliničkoj koristi kod pacijenata bili ograničeni, a rane studije su se pokazale neubedljivima.
U novom radu, 156 pacijenata sa ranim stadijumom Parkinsonove bolesti je regrutovano širom Francuske i zatim nasumično odabrano da primaju ili liksisenatid, koji se prodaje pod brendovima Adlikin i Likumia, a proizvodi ga Sanofi, ili placebo.
Nakon godinu dana praćenja, grupa na terapiji, koja se daje kao injekcija, nije primetila pogoršanje simptoma kretanja, dok oni koji su na placebu jeste.
Efekat je bio „skroman“ prema listu i bio je primetan samo kada su ga procenili profesionalci „koji su ih naterali da rade zadatke; hodanje, ustajanje, pomeranje ruku, itd“, rekao je stariji autor Olivije Raskol, neurolog sa Univerziteta u Tuluzu, za AFP. .
Ali, dodao je, to može biti samo zato što se Parkinsonova bolest polako pogoršava, a sa još jednom godinom praćenja, razlike bi mogle postati mnogo veće.
„Ovo je prvi put da imamo jasne rezultate, koji pokazuju da smo uticali na progresiju simptoma bolesti i da to objašnjavamo neuroprotektivnim dejstvom“, rekao je Raskol.
Gastrointestinalni neželjeni efekti su bili uobičajeni na leku i uključivali su mučninu, povraćanje i refluks, dok je nekolicina pacijenata doživela gubitak težine.
I Rasol i koautor Vasilios Majsner, neurolog u Univerzitetskoj bolnici Bordo, obojica su naglasili da će biti potrebno više studija da bi se potvrdila bezbednost i efikasnost pre nego što bi lečenje trebalo da bude dato pacijentima.
Majkl Okun, medicinski direktor Parkinsonove fondacije, rekao je za AFP da sa praktične tačke gledišta, razlike u ishodima pacijenata nisu klinički značajne, ali „statistički i u poređenju sa drugim studijama, ova vrsta razlike treba da privuče naše interesovanje i pažnju“.
„Stručnjaci će verovatno raspravljati o tome da li ova studija ispunjava minimalni prag za neuroprotekciju, a verovatno neće“, nastavio je Okun, dodajući da je neželjeni efekat gubitka težine zabrinjavajući za pacijente sa Parkinsonovom bolešću.
Rodolfo Savica, profesor neurologije na klinici Maio u Minesoti, dodao je: „Dosadašnji podaci ukazuju na mogući efekat – ali moramo sigurno ponoviti studiju.
On je dodao da, iako je ova studija objedinjavala pacijente starosti 40-75 godina, njihovo razdvajanje po starosnoj grupi moglo bi otkriti godine u kojima je tretman efikasniji.
Autori nove studije rekli su da se raduju rezultatima drugih predstojećih ispitivanja koja bi mogla pomoći da se potvrde njihovi nalazi.