Naučnici su nedavno otkrili revolucionarni protein koji ima sposobnost direktnog zaustavljanja oštećenja DNK. Ovaj protein, nazvan Protein C odgovora na oštećenje DNK (DdrC), pronađen je u bakteriji po imenu Deinococcus radiodurans. Studija je pokazala da DdrC deluje efikasno u detekciji i zaustavljanju oštećenja DNK, kao i u iniciranju procesa popravke unutar ćelija.
Ono što ovaj protein čini posebnim jeste njegova samostalnost, budući da deluje bez potrebe za asistencijom drugih proteina. Njegova jedinstvena sposobnost da prepozna i popravi oštećenja DNK učinila ga je predmetom intenzivnog istraživanja. Osim toga, istraživači su uspeli da prenesu gen ddrC u druge organizme, kao što je E. coli, što je rezultiralo značajnim poboljšanjem otpornosti na oštećenja od UV zračenja.
Oštećenja DNK mogu imati ozbiljne posledice po organizam, uključujući povećan rizik od razvoja različitih bolesti, poput raka kože. Mogućnost preventivnog delovanja i popravke oštećenja DNK putem proteina poput DdrC otvara nove perspektive u borbi protiv ovih bolesti.
Proučavanjem 3D strukture DdrC proteina, istraživači su otkrili mehanizam njegovog delovanja. Protein skenira DNK u potrazi za oštećenjima i vezuje se za prekide, omogućavajući njihovo popravljanje. Ove reparacije ne samo da sprečavaju dalje oštećenje, već i aktiviraju mehanizme za popravku DNK unutar ćelije.
Osim što DdrC pruža bolje mehanizme popravke DNK, njegova primena može imati značajne posledice na području genetskog inženjeringa. Razvoj vakcina protiv raka i stvaranje useva otpornih na klimatske promene samo su neke od potencijalnih primena ovog revolucionarnog proteina.
Studija o ovom otkriću objavljena je u prestižnom časopisu Nucleic Acids Research. Istraživači ističu da otkriće DdrC proteina otvara vrata mnogim drugim potencijalno korisnim proteinima u bakteriji Deinococcus radiodurans. Daljnja istraživanja bi trebala otkriti nove alate i mehanizme koji bi mogli imati značajnu primenu u medicini, poljoprivredi i drugim oblastima.