Hiron: Neobični kentaurski objekat u spoljašnjem Sunčevom sistemu

Hiron: Neobični kentaurski objekat u spoljašnjem Sunčevom sistemu

U dalekom delu svemira, iza orbite Jupitera, postoji jedinstven objekat po imenu Hiron, koji pripada grupi kentaura – spoljašnjih tela Sunčevog sistema. Nove studije iz JVST-a otkrivaju da je Hiron izuzetno neobičan čak i među svojim sličnim objektima. Fizičar Čarls Šambo sa Univerziteta Centralne Floride ističe da Hiron pokazuje karakteristike kako kometa, tako i asteroida, sa prstenom materijala oko sebe i potencijalnim poljem krhotina koje ga okružuju.

Sunčev sistem obiluje ostacima kamenja i leda od svog nastanka pre 4,5 milijardi godina. Kentauri, poput Hirona, koji se kreću između Jupitera i Neptuna, predstavljaju intrigantan skup objekata sa orbitama koje se prepliću sa stazama džinovskih planeta. Hironovu udaljenost čini izazovnim za detaljno istraživanje, i zato tim na čelu sa planetarnim naučnikom Noemi Pinilla-Alonso sa Univerziteta Oviedo u Španiji koristi JVST kako bi otkrio više o ovom jedinstvenom objektu.

Naučnici su uspeli da identifikuju prisustvo različitih gasova i materijala na Hironu, poput ugljen-dioksida, ugljen-monoksida, etana, propana, acetilena, metana i vodenog leda. Metan je posebno značajan, sa naznakama da je koma Hirona bogata metanom. Ovi nalazi ukazuju na mogućnost da su ovi gasovi i ledeni materijali na Hironu ostaci od formiranja Sunčevog sistema.

Nastavak posmatranja Hirona kroz promene tokom godišnjih doba pružiće dodatne uvide u prirodu ovih neobičnih, ledenih stena koje pokazuju aktivnost. Istraživanje je objavljeno u časopisu Astronomi & Astrophisics.