Nusproizvod ulja sandalovine sprečava razvoj raka prostate kod miševa

Nusproizvod ulja sandalovine sprečava razvoj raka prostate kod miševa

Izvađeno iz jezgra sandalovine (santalum album drvo), ulje sandalovine je vekovima korišćeno u nekoliko kultura širom sveta za parfeme, sapune, tamjan i sveće. Svojim zemljanim, slatkim mirisom, ovo eterično ulje se koristi i u prehrambenoj industriji i lokalno u raznim kozmetičkim preparatima.

Važno je da je ovo prirodno ulje poznato po svojim zdravstvenim prednostima i medicinskim primenama, od antibakterijskih do antikancerogenih, zbog svojih fitokemijskih sastojaka. Pored toga što sadrži estre, slobodne kiseline, aldehide, ketone i santenon, ulje sandalovine prvenstveno (90 procenata ili više) čini santalol – jednake količine dva jedinjenja, alfa i beta-santalola.

Sada su istraživači sa Medicinskog koledža Schmidt Univerziteta Florida Atlantic i saradnici prvi koji su in vivo demonstrirali hemo-preventivna svojstva alfa-santalola protiv razvoja raka prostate koristeći model transgenog miša.

Rezultati studije, objavljeni u časopisu Phytomedicine Plus, pokazali su da primena alfa-santalola smanjuje učestalost tumora prostate smanjenjem proliferacije ćelija i izazivanjem apoptoze, bez izazivanja gubitka težine ili bilo kakvih primetnih neželjenih efekata. Apoptoza, ili programirana ćelijska smrt, je metoda koju telo koristi da se oslobodi nepotrebnih ili abnormalnih ćelija kao što su ćelije raka.

Nalazi su otkrili da je površina koju zauzima normalno tkivo kod miševa tretiranih alfa-santalolom bila 53 procenta u poređenju sa 12 procenata kod kontrolnih miševa.

Ovo sugeriše da je primena alfa-santalola zaštitila normalno tkivo i odložila napredovanje od intraepitelne neoplazije prostate, prekanceroznog stanja, do slabo diferenciranog karcinoma, oblika raka visokog stepena gde ćelije raka i tkivo izgledaju veoma abnormalno. Ovi rezultati su značajni jer se smrtnost kod pacijenata sa rakom prostate uglavnom može pripisati uznapredovalim stadijumima bolesti.

U prethodnim studijama, istraživači su pokazali efikasnost alfa-santalola u suzbijanju rasta i indukovanju apoptotske ćelijske smrti u kultivisanim ćelijama raka prostate kod ljudi. Na osnovu ovih zapažanja, odabrali su genetski modifikovan model miša koji podseća na mnoge karakteristike slične ljudskom raku prostate, izazivajući različite stepene lezija i progresiju raka.

„Iako su naše ćelijske studije pružile važne mehaničke uvide, relevantni in vivo modeli su od vitalnog značaja za razvoj novih hemo-preventivnih agenasa za kliničku upotrebu i za utvrđivanje da li alfa-santalol nudi zaštitu od razvoja raka prostate“, rekao je dr Ajai Bommareddi, dr. viši autor i vanredni profesor farmakologije na Odseku za biomedicinske nauke, FAU Schmidt College of Medicine. „Pre ove nove studije, in vivo efikasnost alfa-santalola protiv razvoja raka prostate još nije bila utvrđena.“

Dodatni nalazi trenutne studije su pokazali da alfa-santalol smanjuje učestalost vidljivih tumora prostate u poređenju sa miševima koji su tretirani kontrolnom grupom. Samo 11 procenata u lečenoj grupi razvilo je tumore prostate, dok je više od polovine u kontrolnoj grupi razvilo tumore.

Razlike u težini urogenitalnog organa i prostate bile su statistički značajno različite kod miševa tretiranih alfa-santalolom u poređenju sa kontrolama. Prosečna vlažna težina urogenitalnog trakta kod miševa tretiranih alfa-santalolom bila je oko 74,28 procenata niža u poređenju sa kontrolnim miševima. Slično tome, prosečna vlažna težina prostate bila je niža za 52,9 procenata u poređenju sa kontrolnim miševima.

Rak prostate je drugi vodeći uzrok smrti od raka kod muškaraca u Sjedinjenim Državama. Procenjuje se da je prošle godine dijagnostikovano 288.300 novih slučajeva kod američkih muškaraca, sa oko 34.700 procenjenih smrtnih slučajeva.

Trenutne metode lečenja raka prostate uključuju ablaciju androgena, hemoterapiju, radioterapiju i radikalnu prostatektomiju, ali su neefikasne protiv uznapredovalog karcinoma prostate. Rano otkrivanje i lokalna terapija doveli su do poboljšanih ishoda, ali su bili izazovni sa upravljanjem uznapredovalim stadijumima.

„Identifikovanje agenasa koji imaju sposobnost da selektivno ciljaju kancerogene ćelije i odlože početak i progresiju raka prostate je veoma potrebno“, rekao je Bommareddi. „Dodatne studije su od suštinskog značaja za sistemsko istraživanje izvodljivosti alfa-santalola kao obećavajućeg hemo-preventivnog i antitumorskog agensa protiv razvoja raka prostate kod ljudi i za razjašnjavanje mehanizama koji okružuju ulogu pro-apoptotičkih i antiapoptotičkih proteina.