Otkriven novi molekularni put u formiranju krvnih sudova: Potencijalni terapijski ciljevi za vaskularne bolesti i rak

Otkriven novi molekularni put u formiranju krvnih sudova: Potencijalni terapijski ciljevi za vaskularne bolesti i rak

Tim istraživača predvođen Žan-Filipom Gratonom, predsedavajućim Odeljenja za farmakologiju i fiziologiju na Univerzitetu u Montrealu, otkrio je ranije nepoznati molekularni put u formiranju novih krvnih sudova, proces poznat kao angiogeneza. Ovo značajno otkriće, objavljeno u časopisu Nature Communications, može otvoriti nove horizonte u lečenju vaskularnih patologija i raka.

Gratonov tim je otkrio ključnu interakciju između dva proteina uključena u stabilizaciju krvnih sudova: ZO-1, poznat kao „protein skele“, i IB-1. Protein ZO-1 usmerava IB-1 da formira stresne granule, koje su klasteri proteina okupljeni unutar ćelija izloženih stresnim uslovima kao što su nedostatak kiseonika, toksični agensi ili infekcije.

„Stresne granule mogu pomoći ćelijama da prežive, ali ako ih ima previše ili su aktivne predugo, one mogu dovesti do stvaranja patoloških krvnih sudova,“ objasnio je Graton. „Prava količina granula stresa omogućava ćelijama da izdrže napad bez gubitka integriteta krvnih sudova.“

Otkriveni molekularni put pruža uvid u to kako ćelijski stres može uticati na formiranje krvnih sudova, što može imati velike posledice za razvoj novih tretmana. „Naše istraživanje nudi nove perspektive za lečenje kancera, gde možemo pokušati da smanjimo dotok krvi u tumor, kao i za lečenje dijabetičke retinopatije, gde abnormalni krvni sudovi ometaju vid,“ dodao je Graton.

Terapije koje trenutno ciljaju vaskularni endotelnog faktor rasta (VEGF), glavni faktor odgovoran za formiranje krvnih sudova, mogu imati dodatne koristi od ovih novih saznanja. Graton upozorava da je dalja analiza ovih molekularnih interakcija ključna za identifikaciju novih terapijskih ciljeva i razvoj efikasnijih tretmana za vaskularne bolesti i rak.