Otkrivene nove vrste virusa koji inficiraju plankton u svetskim okeanima

Otkrivene nove vrste virusa koji inficiraju plankton u svetskim okeanima

Međunarodni tim okeanologa, hemičara i mikrobiologa objavio je otkriće nekoliko novih virusa koji inficiraju plankton u svim svetskim okeanima. U svom radu objavljenom u časopisu Nature, grupa opisuje kako su pronašli dokaze o virusima iz uzoraka vode prikupljenih tokom ekspedicije na Tari okean i šta su o njima do sada naučili.

Virusi se definišu kao infektivni agensi koji su napravljeni od nukleinske kiseline prekrivene proteinskim omotačem. Oni su u stanju da se razmnožavaju samo kada zaraze domaćina. Virusi su pronađeni u širokom spektru okruženja u rasponu od Antarktika do udaljenih ostrva i velikih kopnenih masa do većine izvora vode, uključujući svetske okeane. U ovom novom naporu, istraživački tim je pronašao čitavu novu grupu ranije nepoznatih virusa koji žive u svim svetskim okeanima inficirajući plankton.

Da bi saznali više o virusima koji žive u okeanu, članovi istraživačkog tima analizirali su podatke dobijene od strane ekspedicije Tara Ocean — velikog poduhvata sa ciljem boljeg razumevanja obima nevidljivog morskog biodiverziteta. U okviru tog napora, članovi ekspedicije prikupili su skoro 35.000 uzoraka vode iz celog sveta tokom godina od 2009. do 2013. Pored morske vode, u uzorcima su se nalazile i alge, plankton i, kako se ispostavilo, ranije nepoznati virusi.

Detaljan pogled na viruse pokazao je da su to dvolančani DNK virusi koji inficiraju ćelije planktona, pomažući im da regulišu protok ugljenika i drugih hranljivih materija u okeanima. Tim ih je nazvao mirusvirusima. Oni sugerišu da su virusi vitalni deo planktona i površine okeana, što zauzvrat pomaže da se prehrane stvorenja koja žive ispod.

Istraživački tim je takođe mogao da vidi da virusi pripadaju porodici virusa Duplodnaviria virusa, što znači da su povezani sa virusima koji izazivaju herpes kod ljudi. Ali takođe su otkrili da su na druge načine povezani sa grupom virusa Varidnaviria, što istraživači sugerišu, znači da su himerni.

Istraživači takođe sugerišu da ovo otkriće ne samo da doprinosi znanju o biodiverzitetu u svetskim okeanima i kako plankton funkcioniše, već može pomoći i u boljem razumevanju korena virusa iza herpes infekcija.