Međunarodna istraživačka saradnja otkrila je novi mehanizam preslušavanja između mikrotubula i aktinskog citoskeleta tokom ćelijske deobe i otkrila jedinstvene karakteristike prethodno neistraženog proteina FAM110A.
Ova otkrića značajno poboljšavaju razumevanje kritičnog procesa koji je relevantan za pojavu razvojnih poremećaja i raka. Studija je objavljena u časopisu PNAS.
Precizna segregacija genetskih informacija u ćerke ćelije je neophodna u svim tkivima našeg tela. Ovaj proces treba strogo regulisati u prostoru i vremenu kako bi se sprečile razvojne abnormalnosti. Decenijama je poznato da se hromozomi vezuju za bipolarnu strukturu zvanu mitotičko vreteno koje se sastoji od mikrotubula.
Mitoza je proces kojim ćelija deli svoje jezgro i genetski materijal da bi proizvela dve identične ćerke ćelije, obezbeđujući jednaku distribuciju hromozoma. Kako se to odvija, pričvršćeni hromozomi se povlače duž pruga mikrotubula do ćelija kćeri.
Do nedavno, naučnici su verovali da su aktinski filamenti potrebni samo za poslednji korak odvajanja ćerki ćelija i da je uloga aktinskog citoskeleta u mitozi dugo bila zanemarena. U svojoj najnovijoj studiji, istraživački tim sada pokazuje da prethodno neistraženi protein FAM110A ima jedinstvena svojstva koja mu omogućavaju da veže aktin i mikrotubule na suprotnim krajevima, posebno na polovima mitotičkih vretena.
Mikroskopska analiza je otkrila formiranje visoko dinamičnih aktinskih filamenata oko polova vretena koji prethode i usmeravaju rast mikrotubula vretena.
U odsustvu FAM110A, pravilno formiranje aktina vretena je poremećeno, što je dovelo do ozbiljnog oštećenja hromozomske segregacije. Shodno tome, studija otkriva ključnu molekularnu vezu između dve primarne mreže citoskeleta tokom mitoze. Ovo otkriće otvara put budućim istraživanjima o tome kako FAM110A i srodni proteini pronađeni u ljudskim ćelijama sprečavaju nestabilnost genoma i razvoj raka.