Mali tim biologa sa Državnog univerziteta Misisipija i Univerziteta u Vajomingu pronašao je vrstu parazitoidne ose koja polaže jaja unutar živih odraslih voćnih mušica. U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Priroda, grupa je slučajno otkrila novu vrstu osa dok je sprovodila istraživanje na voćnim mušicama.
Prethodno istraživanje je pokazalo da postoji veliki broj parazitoidnih vrsta, od kojih se mnoge oslanjaju na domaćina da nosi svoja jaja za njih. Veliki broj vrsta osa polaže jaja u larve ili lutke voćne mušice. U takvim slučajevima, jaja ostaju u stanju mirovanja u domaćinu tokom određenog vremenskog perioda dok sazrevaju, a zatim počinju da jedu domaćina iznutra dok potpuno ne porastu, što generalno dovodi do smrti domaćina.
U ovoj novoj studiji, istraživački tim je pronašao jednu vrstu osa koja polaže jaja u telo potpuno odrasle voćne mušice.
Istraživači su sakupljali odrasle voćne mušice iz dvorišta jednog od članova tima – njihova namera je bila da nauče više o infekcijama nematodama kod muva. Proučavajući neke od primeraka koje su uhvatili, pronašli su jaja u njihovim abdomenima koja nisu mogli da identifikuju. Pažljiviji pogled pokazao je da su od ranije nepoznate vrste osa.
Istraživači su proučavali jaja i ose u različitim fazama njihovog životnog ciklusa i otkrili da su u srodstvu sa osama iz roda Sintretus – sve ostale u rodu parazitiraju samo na odrasle pčele i ose. Novoj vrsti su dali ime Sintretus perlmani.
Istraživački tim sugeriše da su novopronađene vrste prešle sa parazitskih pčela i osa na odrasle voćne mušice iz nepoznatih razloga. Takođe su nepoznate promene koje su ose pretrpele i koje su omogućile prelazak – i kako ose uspevaju da uhvate i zadrže voćne mušice, koje su notorno neuhvatljive.
Tim sugeriše da bi njihovi nalazi i zapažanja mogli dovesti do novih puteva istraživanja parazitoidizma odraslih insekata.